Лікарські суди в Польщі: чи можна захиститися від надмірно суворого покарання?

Лікарські суди в Польщі: чи можна захиститися від надмірно суворого покарання?

Адвокат Марчин Анджеєвич, який спеціалізується на медичному та процесуальному праві, проаналізував справи, які знаходяться на розгляді в лікарських судах Польщі. Важливо розуміти, що система лікарських судів інтегрована в загальну судову систему країни. Положення про лікарські суди прописане навіть у Кримінальному кодексі Польщі.

Які ж покарання можуть бути застосовані за конкретні правопорушення й від чого це залежить? Виходячи з положень Закону про медичні палати, а також справ, які перебували на розгляді в лікарських судах останнім часом, лікар і стоматолог можуть бути покарані:

  • засудженням;
  • доганою;
  • грошовим штрафом;
  • забороною на зайняття керівних посад в організаційних одиницях охорони здоров’я на строк 1-5 років.

Крім того, до лікарів і стоматологів за професійні проступки/злочини можуть застосовуватися такі заходи:

  • обмеження певної сфери медичної діяльності строком від 6 місяців до 2 років;
  • призупинення права займатися професійною діяльністю на строк 1-5 років;
  • позбавлення права займатися професійною діяльністю.

Згідно з положеннями Кримінального кодексу лікарські суди можуть обрати покарання на свій розсуд. Але головне в питанні обрання запобіжного заходу – щоб його суворість не перевищувала ступінь вини.

Суд повинен ураховувати мотивацію та поведінку винного, вид і ступінь порушення, вид і ступінь негативних наслідків правопорушення, обставини справи. Суд також бере до уваги спосіб життя лікаря до вчинення злочину та поведінку після його вчинення, зокрема, зусилля щодо відшкодування збитку, поведінку жертви.

Під час винесення вироку також важливо, чи була досягнута угода між сторонами. Така угода не завжди виключає покарання, але може значно його пом’якшити.

Однак на практиці лікарські суди не завжди виносять справедливі рішення по відношенню до лікарів і стоматологів. І тоді на допомогу приходить загальна судова система. Лікарі подають апеляції до Верховного суду і часто виграють такі справи.

Приклад із судової практики. До Верховного суду дійшла справа стоматолога, обвинуваченого в неправильно проведеній імплантації, що призвело до запалення в щелепі та, як наслідок, необхідності видалення імплантатів. Крім того, як виявилося, ліцензія цього стоматолога була призупинена саме в той період, коли він лікував пацієнта.

Лікарський суд визнав лікаря винним у професійному проступку, і йому була оголошена догана. Крім того, за роботу із призупиненою ліцензією суд позбавив стоматолога права на професійну діяльність із виключенням із реєстру лікарів-стоматологів.

Стоматолог подав апеляцію до Верховного суду, оскільки порахував покарання непорівнянно суворим по відношенню до вчиненого проступку. Верховний суд апеляцію задовольнив і підтвердив, що позбавлення лікаря права на професійну діяльність – це найсуворіший захід за професійний проступок, і в цьому випадку він непорівнянний за суворістю із вчиненим стоматологом діянням.

Даний приклад дозволяє зробити два важливих висновки. По-перше, надання медичних послуг під час призупинення ліцензії не обов’язково автоматично спричиняє покарання у вигляді позбавлення права займатися професією.

По-друге, лікарські суди в Польщі не завжди правильно оцінюють ступінь тяжкості вини порушника, дбаючи в першу чергу про корпоративний імідж професії. Але Верховний суд у таких випадках стає на сторону лікарів, підкреслюючи, що необхідно врівноважити всі обставини, пов’язані з порушенням, і ступінь тяжкості вини, у тому числі наслідків проступка.

Марчин Анджеєвич зазначає, що для лікарів і стоматологів практично не буває програних справ, якщо є можливість оцінити всі обставини. «Лікар завжди повинен захищати своє добре ім’я», – заявляє адвокат.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...