
Дебати в польському Сеймі через протест медиків
З 11 вересня у Варшаві триває протест медпрацівників. Учасники протесту встановили намети, організувавши так зване біле містечко під будівлею канцелярії прем’єр-міністра, даючи владі зрозуміти, що акція триватиме до досягнення консенсусу. У зв’язку із цим у Сеймі відбулося засідання та дебати, присвячені «надзвичайному стану в системі охорони здоров’я».
Владислав Косиняк-Камиш, голова Польської народної партії, звинуватив уряд у відсутності соціального діалогу. Він повідомив, що був у «білому містечку» і запропонував голові міністерства охорони здоров’я вийти до медиків-протестувальників після дебатів. Від імені страйкового комітету він висунув вимоги учасників протесту. «Коли формували уряд, прем’єр-міністр сказав, що здоров’я поляків буде пріоритетом держави, що він буде виконувати вимоги медиків», – сказав Косиняк-Камиш.
Що стосується вимог працівників сфери охорони здоров’я, то за великим рахунком вони зводяться до одного – істотного підвищення базових ставок. Нагадаємо, що наразі мінімальна заробітна плата становить:
- для лікарів-спеціалістів – 6 201 зл. (1 390 євро);
- для лікарів без спеціалізації – 5 478 зл. (1 228 євро);
- для лікарів-резидентів пріоритетних спеціальностей у перші два роки роботи в режимі резидентури – 5 752 зл. (1 277 євро), після двох років – 5 862 зл. (1 301 євро);
- для лікарів-резидентів непріоритетних спеціальностей у перші два роки роботи в режимі резидентури – 5 478 зл. (1 216 євро), після двох років – 5 643 зл. (1252 євро);
- для лікарів-стажистів – 4 186 зл. (940 євро).
Варто зазначити, що в цьому випадку йдеться про ставки брутто, тобто до відрахування податків. Скільки ж це буде нетто, тобто на руки? Якщо лікар-спеціаліст працює за трудовим договором, то з 6 201 зл. на руки він отримає 4 460 зл. (971 євро), якщо за цивільно-правовим договором, то 4 686 зл. (1 020 євро). Якщо лікар-резидент працює за трудовим договором, то з 5 752 зл. на руки він отримає 4 148 зл. (903 євро), якщо за цивільно-правовим, то 4 351 зл. (948 євро).
Ще раз звертаємо увагу на те, що йдеться про БАЗОВІ ставки. Тобто про мінімальні зарплати за повний робочий день без перепрацювань. Робочий тиждень лікаря в Польщі – приблизно 37 годин. Зрозуміло, що лікарі беруть чергування, а в нічний час і вихідні дні робоча година вартує набагато вище, ніж у денний час. Крім того, майже всі польські лікарі працюють у декількох місцях, часто суміщаючи роботу в лікарні та приватній клініці.
В остаточному підсумку, доходи польських докторів суттєво перевищують середню по країні, але для цього вони повинні дуже багато працювати. У цьому й полягає суть конфлікту між лікарським співтовариством і міністерством охорони здоров’я. МОЗ керується даними про фактичні доходи лікарів, не бажаючи вникати в нюанси. А лікарі в Польщі не хочуть працювати, що називається, на знос і вимагають підвищення базових ставок до середнього по країнах ЄС рівня.
У свою чергу міністр охорони здоров’я вважає, що такі вимоги носять популістський характер. Під час засідання Сейму він обвинуватив опозицію в лицемірстві й ескалації конфлікту між лікарями та урядом.
Також міністр нагадав, що видатки на охорону здоров’я з кожним роком збільшуються. Заробітна плата лікарів почала зростати з 2016 р. і за цей період збільшилася на 72 %. Вимоги протестного комітету Адам Недзельський прокоментував так:
«Пред’явлені нам вимоги були оцінені в 100 млрд злотих. Вимога 17-18 тис. зл. мінімальної заробітної плати для лікаря-фахівця – це непристойно. Усе це означає крайній популізм або навіть цинізм лідерів протесту. Намір протестного комітету – загострювати, а не вирішувати проблеми. Тому ми повертаємося до формули переговорів у рамках тристоронньої групи».
Катаржина Лубнауер, депутат від Цивільної коаліції, зазначила, що це «перший подібний протест в історії, коли одночасно протестують медичні рятувальники, медсестри, лікарі, фізіотерапевти й усе медичне співтовариство».
«Спереду 4-та хвиля пандемії. 27 % медсестер – старше 60 років, така сама ситуація й з лікарями. Коли уряд серйозно поставиться до протесту медиків? Депутат закликала вирішити конфлікт ще до того, як вибухне чергова хвиля епідемії.
У цей день міністр охорони здоров’я та польський уряд вислухали багато різких слів на свою адресу. У результаті міністр був змушений відновити переговори про мінімальні заробітні плати в системі охорони здоров’я на рівні тристоронньої групи.
Перша зустріч уже відбулася. Міністр охорони здоров’я пообіцяв, що мінімальні зарплати в охороні здоров’я будуть збільшуватися в міру збільшення державних видатків на медицину. Наступне засідання тристоронньої групи, на яке запрошений страйковий комітет, призначене на 27 вересня.