Післядипломна медична освіта в Польщі

Післядипломна медична освіта в Польщі

Післядипломна медична освіта в Польщі суттєво відрізняється від систем, що діють у більшості пострадянських країн. Вона ділиться на етапи.

1-й етап. Післядипломне стажування

Строк: 12 міс. + 1 міс. відпустка = 13 міс.

Список клінік, уповноважених для проведення стажування, затверджує Губернатор воєводства за узгодженням із регіональною лікарською палатою.
Іноземці без карти поляка (КП) обмежені у виборі й можуть проходити стажування в:

  • університетській клініці;
  • медичній установі, що уклала відповідну угоду з університетом.

Обмежене право на медичну діяльність (OPWZ)

Щоб розпочати стажування, треба отримати OPWZ і направлення на стажування. Рішення приймає лікарська рада, яка засідає в регіональній лікарській палаті. На даному етапі ОPWZ видається на строк стажування.

Програма стажування включає практичні заняття в основних сферах медицини: терапія, хірургія, педіатрія, акушерство та гінекологія, анестезіологія та реанімація, психіатрія і т. д.

Лікар, який отримав ОPWZ, підлягає реєстрації, – його дані вносяться до реєстру лікарів, який веде регіональна лікарська палата.

Умови

Іноземець із КП проходить стажування на підставі трудового договору. Стажування оплачує МОЗ. У 2020 р. ставка – 2 600 зл. до відрахування податків, це приблизно 1 900 зл. «чистими».

Іноземець, що не є громадянином держави – члена ЄС, проходить стажування на підставі цивільно-правової угоди на умовах волюнтариста або з оплатою з фондів клініки в тому ж розмірі, який передбачений для поляків.

2-й етап. Іспит LEK

Лікарський Заключний Іспит (LEK, стоматологи – LDEK). Для його складання необхідно попередньо зареєструватися в системі медичної освіти (SMK) і подати заяву до Центру медичної освіти (СЕМ).

EK проводиться 2 рази на рік – у вересні та лютому. Перша спроба безплатна, друга – платна (близько 100 зл.). Тестові запитання охоплюють основні медичні дисципліни. Після успішного складання іспиту іноземець-лікар отримує PWZ на час дії візи/карти перебування.

Після закінчення стажування та успішного складання LEK лікар може:

  • працювати без спеціалізації в поліклініці, приймальній палаті та на швидкій;
  • здобути спеціалізацію.

3-й етап. Спеціалізація

У Польщі спеціалізація дворівнева, складається з модулів тривалістю 3–6 років. Наприклад, перший рівень – загальна хірургія, другий – урологія.
Для здобуття спеціалізації необхідно подати заявку до SMK. Якщо на одне місце є декілька претендентів, проводиться конкурс за результатами набраних балів на іспиті LEK (LDEK).

4-й етап. Державний іспит PES

У кінці спеціалізованого навчання лікар складає PES. Він включає 2 частини – тестову й усну. Тестова складається зі 120 запитань, на кожне – 5 варіантів відповідей, з яких 1 – правильна. Позитивний результат – 60 %. У разі невдачі можна складати повторно. Усна частина, як і тестова, охоплює основні знання та навички, отримані під час спеціалізації з ухилом на діагностику та лікування.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши