Робота для лікарів з України в Польщі – чи можлива без знання мови?

Робота для лікарів з України в Польщі – чи можлива без знання мови?

За даними Головної лікарської палати (NIL), станом на 2 березня 2022 р., до регіональних лікарських палат було подано 853 заяви від лікарів з-за кордонів Євросоюзу, які хотіли б працювати в Польщі. З них 618 були схвалені, інші перебувають на розгляді. Це означає, що польська система охорони здоров’я поповниться медиками з України, але чи зможуть вони працювати, не знаючи польської?

Відповідно до нового спеціального закону про легалізацію перебування в Польщі громадян України, від лікаря-біженця з України не потрібна декларація про знання польської мови. Це положення є спірним. Лікарі впевнені, що без знання мови в медика з України виникнуть труднощі не тільки в спілкуванні із хворим і колегами, але й у веденні медичної документації, видачі електронних рецептів та електронних направлень.

Чи можлива без знання мови робота лікаря в Польщі?

Проф. Анджей Матия, президент Вищої лікарської ради, упевнений, що лікарі з України, які будуть працювати в Польщі, повинні знати польську мову, тому що це гарантуватиме безпеку їм і пацієнтам.

«Поточна ситуація в Україні та Польщі може виправдати введення нового виду медичної ліцензії, яка буде надавати право лікувати українських пацієнтів, але якщо йдеться про повну ліцензію на лікарську діяльність у Польщі, то її зможуть отримати тільки ті лікарі, які володіють польською мовою та підтвердили диплом. Спрощуючи доступ до ринку праці для лікарів-біженців з України, не можна забувати про необхідність гарантування безпеки польських пацієнтів», – підкреслив голова Вищої лікарської ради.

За словами Анджея Матиї, медиків з України, які хочуть отримати повне право на професійну діяльність у Польщі, слід підтримувати, наприклад, шляхом фінансування курсів польської мови, підготовки до іспитів із визнання дипломів і т. д.

«Допомагаючи медикам з України, треба пам’ятати, що регламент навчання в країнах ЄС зовсім інший – звання спеціаліста, яке в Україні можна отримати за 1,5-2 року, у Польщі видається через 5-6 років резидентури та спеціалізованого іспиту», – зазначив голова Вищої лікарської ради.

Крім того, польська медична спільнота вважає, що необхідно розробити рішення, які дозволять українським лікарям адаптуватися в системі охорони здоров’я, і надавати допомогу українським пацієнтам в обмеженій мірі.

«Неможливо лікувати польських пацієнтів, не знаючи польської мови. У довгостроковій перспективі її знання є необхідною умовою для визнання диплома», – говорить Пшемислав Чупка, прессекретар Великопольської лікарської палати.

Кілька днів тому Адам Недзельський, міністр охорони здоров’я Польщі, нагадав, що в Польщі діють спрощені правила надання обмеженого права на професійну діяльність для лікарів з-за кордонів ЄС.

«За рік цією можливістю скористалися 1 100 лікарів, з них 600 з України. На даний момент у нас є кілька варіантів для спрощеного працевлаштування лікарів з України. Незалежно від цього ми вирішили зробити ще один крок. Усі лікарі з України отримають можливість працевлаштовуватися за спрощеною процедурою до польських лікарень. Причому ми не будемо обмежувати українських лікарів відділеннями, які займаються лікуванням пацієнтів із COVID-19», – повідомив міністр охорони здоров’я.

Таким чином, найближчим часом слід чекати спеціальних рішень для українських лікарів, які вимушено покинули Україну через війну та хотіли б отримати роботу в Польщі. Не виключено, що спочатку, поки медики з України не вивчать польську мову, вони отримають обмежене право надавати допомогу тільки біженцям. Після освоєння польської мови українські лікарі зможуть шукати роботу в польських лікарнях і працевлаштовуватися за спрощеною процедурою.

Нагадаємо, спрощена процедура не передбачає підтвердження диплома, але польську мову треба знати на рівні спілкування та оформлення медичної документації. Уся документація в Польщі ведеться в електронному вигляді. Трудовий договір із лікарем, який працевлаштовується за спрощеною процедурою, підписується максимум на 5 років без можливості продовження. Працювати можна тільки в тій установі, яка видала довідку про гарантії працевлаштування для міністра охорони здоров’я.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши