Професійні об’єднання медичних працівників у Польщі: чим профспілки відрізняються від організацій самоврядування?

Професійні об’єднання медичних працівників у Польщі: чим профспілки відрізняються від організацій самоврядування?

Система охорони здоров’я Польщі спирається на професійні об’єднання медичних працівників. Тут немає потужної адміністративної надбудови у вигляді міських і обласних відділів охорони здоров’я, академій післядипломної освіти. Замість них працюють органи професійного самоврядування. Вони займаються питаннями професійної етики, надання та відкликання права на професійну діяльність, післядипломної освіти і т. д.

У свою чергу польські профспілки представляють інтереси своїх членів перед роботодавцями і в органах влади. У країнах колишнього СРСР теж є профспілки, але це скоріше кишенькові організації роботодавців. Якщо в медпрацівника, наприклад, в Україні виникає конфлікт із керівництвом установи, у якій він працює, то сподіватися на допомогу профспілки йому не доводиться.

Чим же відрізняються польські організації професійного самоврядування та профспілки? Польські медичні працівники намагаються змінити своє положення, використовуючи різні методи тиску на владу, у тому числі демонстрації, протести або страйки. Медики також ведуть переговори з урядом і Міністерством охорони здоров’я, делегуючи своїх представників з організацій самоврядування та профспілок.

Головне, у чому незамінна профспілка, – це страйк. Згідно з польським законодавством право на організацію страйку належить виключно профспілковій організації, причому право на страйк визнано одним з основних прав людини. Акції протесту можуть бути організовані не тільки з метою тиску на владу, але й для досягнення поступлення від роботодавця. Але для того щоб організувати таку акцію на робочому місці, в установі охорони здоров’я має бути профспілка.

Членство в профспілці є добровільним. Наразі медпрацівники Польщі можуть вступити до Загальнонаціональної профспілки лікарів, Загальнонаціональної профспілки медсестер і акушерок, Загальнонаціональної профспілки фельдшерів, Профспілки медичних діагностичних лабораторій і Профспілки фармацевтів. Безумовно, це далеко не повний список профспілкових організацій.

Основне завдання профспілки – представляти інтереси пов’язаних із ними співробітників. Але й органи самоврядування повинні захищати інтереси своїх членів. Однак у функціонуванні профспілок більший акцент робиться на представлення інтересів працівників у випадку конфлікту з роботодавцем. Також профспілки можуть мати фонд, який дозволяє їм надавати соціальну допомогу своїм членам.

Що ж стосується органів професійного самоврядування, то членство в них є обов’язковим. До складу органів самоврядування входять представники професії незалежно від спеціальності. Так, наприклад, до складу регіональної лікарської палати входять усі лікарі та стоматологи, які провадять професійну діяльність на території даного воєводства.

Органи самоврядування видають і призупиняють ліцензії, стежать за дотриманням етичних норм, контролюють надання медичної допомоги на належному рівні, ведуть реєстри медичних працівників, які займаються приватною практикою, займаються організацією освітніх заходів і т. д.

Спільне завдання профспілок і органів професійного самоврядування – це захист інтересів медичного працівника. І хоча ці професійні організації не завжди добиваються виконання вимог медичного співтовариства на 100 %, їхній внесок у розвиток системи охорони здоров’я Польщі неоціненний. Саме завдяки їхній діяльності в 2017 р. у Польщі був прийнятий закон про мінімальну винагороду в системі охорони здоров’я, який передбачає щорічне підвищення базових ставок для медпрацівників.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...