Чим запам’ятається минулий рік для польської медицини

 Чим запам’ятається минулий рік для польської медицини

Розвинений ринок медичних послуг і належність до європейської спільноти дозволяють Польщі щороку залучати найпередовіші світові технології, і відповідно, робити їх доступнішими для своїх громадян.

Штучна кістка нового покоління, прорив у лікуванні лейкозів, 9-валентна вакцина проти папіломавірусу людини – ось лише деякі досягнення польської медичної науки в минулому році. Апробовано новітні кохлеарні імпланти, інноваційну методику штучного запліднення та багато іншого.

Новинки у фармацевтичній і медичній галузі

Добре ілюструє проведений в кінці 2016-го престижний конкурс Prix Galien Polska, який відбувається раз на два роки.

Так, в категорії «інноваційне наукове відкриття» першість здобула розробка кісткозамісного імплантаційного біоматеріалу ІІІ покоління, названого «штучною кісткою». Його створила доктор наук Grażyna Ginalska з Медичного університету в Любліні. Дослідження профінансував приватний інвестор. Вже незабаром розпочнеться виробництво біоматеріалу та продаж ліцензій.

Відкриваються значні перспективи у лікуванні лімфопроліферативних захворювань: для цього були представлені одразу два високоспецифічних препарати. Перемогу здобули розробка ібрутинібу – інноваційного хіміопрепарату, який кардинально покращує лікування хронічних лімфолейкозів, – та блінатумомабу – моноклональних антитіл, що успішно борються з резистентним до лікування гострим лімфобластним лейкозом. Номінанти від Польщі візьмуть участь у міжнародному конкурсі International Prix Galien, який називають «Нобелем в медицині».

Також визнання отримала 9-валентна вакцина проти папіломавірусу людини, що забезпечує значно кращий захист від хвороб, викликаних HPV, в тому числі раку шийки матки.

Поки одні фахівці розробляють прогресивні лікарські препарати і технології в науково-дослідних інститутах – інші впроваджують їх у життя в лікарняних палатах і операційних. Завдяки страховій медицині дорогі медичні процедури та обслуговування стали доступні пересічним громадянам – звичайно, за чіткої обґрунтованості потреби.

Доброю ілюстрацією поєднання сучасних технологій і майстерності польських медиків стала історія минулої весни, коли дитина народилася через 55 днів після смерті матері. Як таке стало можливо? Смерть мозку в 41-річної хворої на рак жінки констатували на 17 тижні вагітності. Вся родина просила зберегти життя дитині. І лікарі Університетської клініки Вроцлава протягом майже двох місяців підтримували життя в тілі померлої жінки, щоб її дитина могла народитися. Коли ризики стали надто великі – лікарі провели кесаревий розтин і витягли назовні хлопчика у віці 26 тижнів, який важив близько 1 кілограма.

На щастя, навіть через 3 місяці після такої незвичайної появи на світ ускладнень у дитини не спостерігалося.

Зовсім недавно (лютий 2017 року) набула розголосу унікальна термінова операція кардіохірургів у Катовіце. 61-річному пацієнту з гострим інфарктом міокарда, ускладненим тампонадою серця, було проведено малоінвазивне черезшкірне втручання з пластикою стінки серця і мітрального клапану. На такий крок фахівці зважилися через численні обтяжуючі фактори (в тому числі наявність стентів у коронарних судинах), що унеможливлювали проведення традиційної кардіохірургічної операції.

рік для польської медицини

З грудня 2016 року у Білостоці почали встановлювати найпередовіші в світі кохлеарні імпланти. Операція, проведена колективом Клініки оториноларингології Медичного університету в грудні 2016 року, була другою такого типу в Європі. Перша відбулася в Іспанії всього за два тижні до того. Сам імплант (вартістю 100 тисяч злотих) фірма, зацікавлена у співробітництві, передала безкоштовно, тому Національний фонд здоров’я (NFZ) компенсував лише вартість процедури. Планується ще кілька таких операцій з використанням вже наявних імплантів. Технологію пристрою створила американська фірма. Операція відбулася в співробітництві з науковцями Університету Пекіна і є початком довготривалої спільної роботи з китайськими колегами.

Іншим прикладом запозичення передового світового досвіду стала апробація в Катовіце новітньої репродуктивної технології, розробленої швейцарськими науковцями, яка дає найкращий у світі результат – на рівні 46%. Метод AneVivo запроваджує одна з приватних клінік; вона вже стала базою для підготовки фахівців. Спеціально розроблена силіконова капсула поміщається в матку жінки на 24 години. Капсула наповнена сперматозоїдами і яйцеклітинами, які зливаються між собою в натуральний спосіб. Завдяки спеціальним мікроотворам всередину капсули весь час проникають рідини організму жінки. Через добу ємкість із зародками виймають, і проводиться їх імплантація в матку. У травні 2016 року в Іспанії на світ з’явилася перша дитина, зачата цим методом. А шестеро польських жінок знаходяться вже на четвертому і п’ятому місяцях вагітності. Цей метод знайде широке застосування у випадках, коли традиційне лікування безпліддя фармакологічним чи хірургічним шляхом – безуспішне.

Проте сучасні технології доступні в Польщі не лише в науково-дослідних інститутах і університетських клініках. Практична медицина на місцях теж динамічно реагує на новинки. Це відбувається завдяки наявності ринку медичних послуг, страховій системі охорони здоров’я і сильному самоврядуванню. Замість клінічних протоколів від міністерства польські лікарі мають законодавчий припис – керуватися сучасними медичними досягненнями.

Польща є державою, в якій проведено чи не найбільше в Європі клінічних досліджень із застосуванням телемедицини. А практичні рішення такого типу з успіхом використовуються в найвіддаленіших куточках країни вже майже 25 років. У 2014 році польський Інститут фізіології та патології слуху в Варшаві отримав міжнародну нагороду International Prix Galien за створення Державної мережі телеаудіології. А нещодавні зміни в «Законі про професії лікаря і лікаря-стоматолога» дозволяють робити лікарські висновки про стан здоров’я пацієнта при огляді як безпосередньому, так і за допомогою засобів телекомунікації.

 

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...