Польські лікарі готуються до акції протесту: вимагають збільшити зарплати та видатки на охорону здоров’я

Польські лікарі готуються до акції протесту: вимагають збільшити зарплати та видатки на охорону здоров’я

Представники польських профспілок медичних професій та організацій медичного самоврядування створили загальнонаціональний комітет протесту та страйків працівників охорони здоров’я, який вимагає поліпшення ситуації в польській медицині. На вересень Комітет запланував великий протест із метою добитися переговорів із прем’єр-міністром Матеушем Моравецьким.

«Раніше ми просили прем’єр-міністра про зустріч. Це було наприкінці червня, коли був прийнятий закон про мінімальну заробітну плату. Але ми не дочекалися цієї зустрічі. Ми вимагаємо збільшення видатків на охорону здоров’я до 8 %. ВВП, зарплати медпрацівникам мають бути збільшені», – заявила Христина Пток, президент Польської національної профспілки медсестер та акушерок.

Мацей Кравчик, президент Національної ради фізіотерапевтів, підкреслив, що вперше всі медичні професії поєднуються. «Окремі професійні групи намагалися спілкуватися з міністром охорони здоров’я, але це було неефективно. Запропоноване урядом підвищення базових ставок не влаштовує медичних працівників. Вийшло так, що досвідчені фахівці одержують практично стільки ж, скільки їх молоді колеги, які тільки починають свій професійний шлях», – пояснив Кравчик.

За словами Артура Дробняка, віцепрезидента Вищої медичної ради, державні видатки на охорону здоров’я в Польщі, порівнюючи з іншими країнами ЄС, низькі. На думку медичного співтовариства, держава повинна витрачати на медицину не менше 8 % ВВП.

Гражина Цебула-Кубат, віцепрезидент правління Національної профспілки лікарів, підкреслила, що в Польщі найнижчий у ЄС показник кількості лікарів на 10 тис. населення (23,8). «У зв’язку з кадровою кризою відділення лікарень закриваються. У Сілезії вже закрито 13 відділень і ще 6 чекають закриття. З досвіду знаю, що відкрити їх заново буде складно. Ми просимо прем’єр-міністра зустрітися з нами, тому що хочемо врятувати нашу систему охорони здоров’я», – сказала Кубат.

У ході конференції були представлено п’ять основних постулатів Комітету:

  1. Збільшення видатків на систему охорони здоров’я до рівня 8 % ВВП.
  2. Підвищення заробітної плати медичних працівників до середнього по країнах ЄС рівня, щоб запобігти зовнішній (в інші країни) і внутрішній (у приватний сектор) міграції медичних працівників.
  3. Збільшення кількості послуг, фінансованих за рахунок держави, і, відповідно, підвищення доступності медичних послуг для пацієнтів.
  4. Підвищення якості послуг для пацієнтів, оскільки «Польща є країною ЄС, а не СНД. На сьогодні існує потреба в медсестринській, фізіотерапевтичній, реабілітаційній та фармацевтичній допомозі, а також у доступі до сучасних форм лабораторних і медичних послуг, у тому числі візуальної діагностики», – говориться в публічній заяві Комітету.
  5. Збільшення кількості співробітників, які працюють у системі охорони здоров’я до середнього по країнах ЄС рівня, особливо в контексті старіння населення та збільшення попиту на медичні послуги.

Масову акцію протесту медичних працівників заплановано на суботу 11 вересня. Вона відбудеться у Варшаві. В акції візьмуть участь лікарі, медсестри, фізіотерапевти, лабораторні діагности, медичні техніки, немедичні працівники.

Тим часом Рада міністрів Польщі схвалила проєкт закону про підвищення видатків на охорону здоров’я до 7 % ВВП. У результаті в 2022-2027 рр. у систему буде спрямовано додатково 83 млрд зл. За даними МОЗ, у 2027 р. видатки на охорону здоров’я в Польщі становитимуть 215 млрд зл. Для порівняння: у 2022 р. на охорону здоров’я буде витрачено майже 134 млрд зл. Наразі законопроєкт про збільшення асигнувань на медицину чекає на розгляд Сеймом.

P.S. Цього року польські лікарі вже протестували навесні. Вони вимагали підвищення зарплат у 2-3 рази та збільшення видатків на охорону здоров’я до 7 % ВВП. Уряд частково пішов назустріч медичному співтовариству та розробив законопроєкт про збільшення витрат на охорону здоров’я до 7 % ВВП. Рівень базових ставок у системі охорони здоров’я також підвищився з 1 липня поточного року, щоправда, не так значно, як того домагалися лікарі. Весняний протест організували та проводили лікарі-резиденти. Тепер ми бачимо, як протест медпрацівників виходить на новий рівень – з ініціативи профспілок і медичного самоврядування створено протестний комітет. Вимоги ті самі – збільшити видатки на охорону здоров’я, але тепер уже до 8 % ВВП, і підвищити рівень базових ставок до середніх по ЄС.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши