
Наші лікарі в Польщі: від стажування до резидентури
Після закінчення післядипломного стажування лікар у Польщі робить вибір – працювати без спеціалізації чи піти в резидентуру. Який вибір роблять наші лікарі, що працюють у Польщі?
Раніше ми розповідали про те, як відбувся набір у весінню резидентуру 2021 р. Багато бажаючих у резидентуру не потрапили, але водночас багато резидентських місць залишилися незайнятими. Така дивна на перший погляд ситуація пов’язана в першу чергу з недосконалістю законодавства, яка забороняє лікарям подаватися в резидентуру одночасно в різних воєводствах.
Тому, на жаль, деякі наші лікарі, особливо ті, які обрали популярні серед поляків спеціальності, на резидентуру не потрапили. Але все-таки більшість отримали заповітні місця. Цього разу ми розповімо про позитивний досвід молодого лікаря з України. Їй вдалося вступити в резидентуру з педіатрії. Здавалося б, мрія збулася, і чого ще бажати? Однак обставини складаються так, що наша колега сумнівається в доцільності швидкого виходу на резидентуру. Але про все по порядку.
Олена – випускниця Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця. Відразу після закінчення вишу вона прийняла рішення не виходити на інтернатуру, а отримати нострифікацію диплома в Польщі та розпочати свою кар’єру в цій країні. Післядипломне стажування проходило в університетській лікарні. За час стажування Олена остаточно визначилася з бажаною спеціальністю – вона обрала педіатрію.
Лікарський іспит наша колега склала дуже успішно, набравши 89 % правильних відповідей. Тепер для неї були відчинені двері багатьох лікарень, і Олена обрала одну із провідних польських клінік на півдні країни як базу для резидентури з педіатрії.
У Польщі якщо лікар вступає у резидентуру, то від моменту винесення позитивного рішення в нього є 3 місяці на те, щоб стати до роботи за місцем її проходження. Наша колега після отримання позитивного рішення про зарахування в резидентуру вирішила три місяці попрацювати як лікар без спеціалізації – спробувати свої сили в установі первинної медико-санітарної допомоги, які в Польщі називаються POZ (zaklad podstawowej opieki zdrowotnej).
Виявилося, що робота в POZ дуже добре оплачується – година роботи лікаря коштує в середньому 200-300 zl. Це пояснює той факт, що багато поляків відразу після закінчення післядипломного стажування йдуть не в резидентуру, а в POZ або SOR (szpitalny оddział ratunkowy). В Україні, Білорусі та РФ немає аналогів SOR. Це відділення, де приймають пацієнтів, які потребують невідкладної медичної допомоги.
Щоб працювати в POZ або SOR, спеціалізація не потрібна, а заробити можна набагато більше, ніж у резидентурі. «Зараз я працюю в POZ і розумію, що поспішила з резидентурою, – говорить Олена. – Можна було почекати 2-3 роки, добре заробити, а потім уже думати про здобуття спеціальності. Я беру добові чергування та працюю за трудовим контрактом. Працювати можна стільки, скільки захочеш, лікарів у POZ часто не вистачає».
P.S. Досвід наших лікарів у Польщі говорить про те, що після закінчення післядипломного стажування не завжди варто поспішати з резидентурою, навіть якщо лікар визначився зі спеціальністю. З 2022 р. вибір місць для резидентури буде оптимізований – лікарі зможуть подавати заяви відразу в декількох воєводствах. Однак варто пам’ятати про те, що лікар без спеціалізації може заробити в POZ або SOR набагато більше, ніж лікар-резидент.