
Органи самоврядування медичних професій просять Президента Польщі не підписувати закон про медичні кадри
Як ми вже неодноразово повідомляли, 27 листопада 2020 р. Сейм Польщі схвалив закон, який передбачає можливість працевлаштування лікарів та іншого медичного персоналу із країн, що не входять до ЄС, для роботи в Польщі на спрощених умовах. Рішення було обґрунтоване необхідністю посилення кадрового ресурсу у зв’язку з епідемією COVID-19.
1 грудня 2020 р. Національна рада Польської національної профспілки лікарів опублікувала заяву, у якій зазначено, що реалізація закону про медичні кадри буде мати безліч негативних наслідків для пацієнтів, медичних працівників і всієї системи охорони здоров’я.
У свою чергу, 21 грудня 2020 р. на сайті Головної лікарської палати (NIL) з’явився заклик до Президента Польщі не підписувати вищезгаданий закон. У зверненні зазначено, що в законі про медичні кадри від 27 листопада 2020 р. передбачено допуск до професії лікаря без фактичної перевірки кваліфікації претендента, медичних знань і навіть його здатності спілкуватися з пацієнтом.
«Настільки широке та неконтрольоване відкриття системи охорони здоров’я для людей, освіта і професійна кваліфікація яких були здобуті в країнах, де медична освіта значно відрізняється від стандартів, прийнятих у ЄС, не виправдане навіть епідемією», – зазначається у зверненні до Президента.
Згідно з оцінкою органів професійного самоврядування, закон про медичні кадри не відповідає Конституції Республіки Польща в частині, що стосується питань, пов’язаних із наданням і підтвердженням права займатися професійною діяльністю.
Закон заперечує права та обов’язки професійного самоврядування, закріплені в Конституції в частині піклування про виконання суспільних функцій, і перешкоджає їхньому виконанню професійним самоврядуванням.
«Ми закликаємо не підписувати цей небезпечний закон і в терміновому порядку зустрітися із представниками медичного самоврядування», – написано у зверненні.
Звернення підписав голова Вищої медичної ради проф. лікар Анджей Матия, президент Вищої ради медсестер та акушерок Зофія Малас, президент Національної ради лабораторних діагностів Аліна Невядомська та президент Національної палати фізіотерапевтів Мацей Кравчик.
Зазначимо, що із самого початку закон про медичні кадри оцінювався багатьма політиками та представниками професійної медичної спілки як неоднозначний, а процес голосування був складним.
Після голосування в другому читанні документ був відправлений до Сенату, і сенатори його відхилили. Голова сенатського комітету з охорони здоров’я Беата Малецька-Лібера обґрунтувала відхилення документа надмірною лібералізацією визнання професійної кваліфікації медичного персоналу, отриманої за межами ЄС.
«Акт недбайливий і, що ще гірше, на думку Бюро парламентських досліджень, не відповідає європейському законодавству. На мій погляд, ми повинні відхилити цей акт доти, доки в ньому не будуть ураховані коментарі сенаторів», – заявив депутат Раймунд Міллер на засіданні парламентського комітету з охорони здоров’я 26 листопада.
Проте, 17 грудня незадовго до півночі Сейм, голосуючи за закон у третьому читанні, спочатку не зміг подолати вето Сенату. І тільки із другої спроби закон був прийнятий, після чого відправлений на підпис Президентові.
У випадку підписання закон набуде чинності з 30 грудня, а положення, які передбачають спрощене працевлаштування медперсоналу з-за кордонів ЄС, наступного дня після підписання.