
Плани польського уряду щодо спрощення працевлаштування лікарів з поза ЄС
“Likari, łaskawo prosymo! Lekarze, zapraszamy!” так звучить заголовок статті від 18 жовтня у виданні “Dziennik “Gazeta Prawna”. Приводом стала інформація з міністерства охорони здоров’я Польщі про роботу над спрощенням процедури працевлаштування лікарів з поза Євросоюзу. На фоні зростаючих протестів серед місцевих медиків це питання породило жваву дискусію у суспільстві і професійних колах.
Мабуть через напружену ситуацію в інформаційному полі польське відомство охорони здоров’я підтвердило інформацію дуже обережно. У своєму офіційному коментарі уникало формулювань про бажання залучати лікарів з-за східного кордону. “На даний час ми аналізуємо юридичні рішення інших країн, які стосуються допуску іноземців до лікарської практики. Ця робота триває вже деякий час і не пов’язана з останніми подіями в охороні здоров’я”, – читаємо на сайті МОЗ Польщі.
Але про що йдеться? Речник громадянських свобод Адам Боднар (Adam Bodnar) пояснює журналісту в інтерв’ю від 20 жовтня для TVN24.pl: “Нарешті уряд серйозно замислюється над ідеєю, яку розглядає вже протягом плюс-мінус півтора року.” І підкреслив: мова йде про те, щоб лікарі з третіх країн “не проходили всього, повного курсу підготовки і підтвердження спеціалізації, а щоб цей курс був спрощений”. Пояснює: МОЗ хоче працевлаштувати в Польщі лікарів з-за кордону, які не можуть зараз працювати, бо не мають нострифікації диплому. Вона знадобиться, але до часу її отримання медики могли би працювати на підставі обмеженого права на лікарську практику. У такому випадку Право на виконання лікарської діяльності (Prawo wykonywania zawodu lekarza) буде видаватися на обмежений час, стосуватися конкретного місця роботи і мати чітко окреслені права і обов’язки.
Речниця МОЗ Польщі, Мілена Крушевська (Milena Kruszewska), передала виданню “Dziennik “Gazeta Prawna”, що розглядається використання німецького досвіду. Лікарі з України могли би отримати Обмежене право на лікарську практику без необхідності здачі академічної різниці. Наприклад, якби дана лікарня потребувала хірурга, то могла би працевлаштувати для цієї роботи оператора з України. Вже працюючи в Польщі цей лікар зможе подати документи на повну ліцензію.
Але потрібно мати на увазі, що на даний час уряд Польщі не має якогось конкретного плану дій. Заданий лише напрямок. Шеф профільного міністерства дає зрозуміти, що мають бути спрощені формальні процедури, а не критерії відбору кандидатів. “Це повинні бути лікарі справді найвищої проби і якщо якесь послаблення вимог у цьому відношенні відбудеться, а думаю що так, то воно повинно гарантувати безпеку польським пацієнтам, щодо цього немає жодних сумнівів. … Польща, як і інші країни, відкриває свої кордони для тих, хто хоче тут важко працювати і сприяти нашому спільному благу”, – говорить міністр охорони здоров’я у програмі каналу TVP1 25 жовтня.
Ситуація на ринку праці
“Dziennik “Gazeta Prawna” пише, посилаючись на дані Головної лікарської палати, що в Польщі зараз займається лікарською практикою 1137 іноземців з 98 країн – в першу чергу – з України (306), Білорусі (139) і Німеччини (81). Також серед найчисельніших груп є лікарі зі Швеції, Австрії, Франції, Чехії, Литви, Росії та інших країн.
За даними Міністерства праці і соціальної політики Польщі, У 2015 році директори польських лікарень декларували намір працевлаштувати 1201 іноземців (мова йде про лікарів і медсестер). Рік тому таких вакансій було вже на 600 більше – 1875. Зараз лише в першій половині 2017 року відповідних позицій понад півтори тисячі (1552).
Деякі польські лікарні, особливо у малих містечках, мають настільки великий дефіцит кадрів, що пропонують лікарям, які приїдуть до них на роботу, службовий автомобіль, житло чи безкоштовні курси. Це – як нарікають керівники закладів – не завжди працює. Можливо такі бонуси зацікавлять лікарів з України чи Білорусі, сподіваються польські роботодавці. Та нажаль, на перешкоді співпраці все ще стоять бюрократичні процедури. Саме на забезпечення потреб таких невеликих лікарень у першу чергу зверне увагу міністерство. Відомство не підтведжує таку інформацію, та джерела деяких видань („Dziennika Gazety Prawnej” i “Forsal”) на Україні говорять, що мають місце консультації з українською стороною з цього питання.
Трохи скептики
Чути в Польщі і критичні відгуки щодо подібних ідей. Як підкреслила в “Польському Радіо 24” Мажена Сигут (Marzena Sygut) з порталу „Rynek Zdrowia”, – допуск українських лікарів до польського ринку праці, у великій кількості, може бути нелегким завданням. Система освіти лікарів на Україні значно відрізняється від такої в Польщі – зауважила журналістка, зазначаючи, що процес нострифікації документів є складним процесом. Експертка натомість підкреслила, що виїзд польського лікаря за кордон реалізується досить легко. І варто було би замислитися над цим.
На думку Лєха Хичевського (Lech Chyczewski), професора Медичного університету в Білостоці, залучення лікарів з України – це ризикований процес. “Ті лікарі з України, котрі вже у нас працюють – дуже високо оцінюються і підготовлені професійно. Натомість, звернув би увагу на виїзд з країни випускників наших медичних вузів. Як університетська клінічна лікарня в Білостоці, ми відчуваємо сильну нестачу лікарів на анестезіології, хірургії, ортопедії. На цих спеціальностях існує великий дефіцит”, – сказав гість “Польського радіо 24”.
Страйки медичних працівників у Польщі
А в цей же час вся Польща охоплена протестами працівників охорони здоров’я. Почалося все зі страйку молодих лікарів-резидентів на початку жовтня у Варшаві. Та до них щоразу приєднуються нові міста і представники інших медичних професій – медсестри, фізіотерапевти, клінічні діагности. Вимагають збільшення видатків на охорону здоров’я до 6,8% ВВП протягом трьох років (рівень прибалтійських країн). Це у два рази швидше, ніж пропонує уряд. Зростання бюджету галузі має потянути за собою і підвищення зарплат. Маючи чудову освіту, яка цінується в Європі, польські фахівці вимагають і відповідної винагороди.
Куди діваються лікарі
Тим часом, європейський вільний ринок робить свою справу. З моменту вступу Польщі до ЄС з неї виїхало майже 8 тисяч медиків. Німеччина і скандинавські країни традиційно вже здійснюють активну політику приваблювання лікарів з Польщі, стосовно яких мають гарантію хорошої освіти. У минулому році, за даними Головної лікарської палати, бажання виїхати декларували 694 лікувальників і 177 стоматологів. У попередні роки виїхали чергові 836 фахівців у 2015 році і 820 у 2016-му.
З конкретних кроків для покращення кадрової ситуації у медицині польський уряд пішов лише на збільшення набору до медичних вузів цього року на 1,5 тисячі осіб. Звичайно, цим проблему не розв’яжеш. А це означає, що запит ринку залишається не задоволеним і питання перед владою буде стояти все гостріше.