
Педіатрія в Польщі: МОЗ має намір інвестувати в інфраструктуру, а лікарів не вистачає
У Польщі склалася драматична ситуація у сфері педіатрії. Це визнали й представники МОЗу. Наразі педіатричні відділення в польських лікарнях намагаються вирішувати проблеми з нестачею персоналу, у тому числі за рахунок лікарів з-за східного кордону. Дефіцит кадрів призвів до того, що в деяких лікарнях педіатричні відділення були закриті. Тим часом міністерство виділяє 2 млрд злотих на розвиток інфраструктури у сфері педіатрії.
Самі по собі ліжка не лікують – це гасло останнім часом неодноразово повторювали представники медичної спільноти. А що ж МОЗ? Серед ужитих заходів міністр охорони здоров’я згадав про відкриття конкурсу на отримання фінансування за стаціонарні педіатричні послуги, адже, як сказав міністр Адам Недзельський, розвиток мережі дитячих лікарень відіграє стратегічну роль у системі охорони здоров’я.
«Ми чекаємо заявок від лікарень, які хочуть підвищити доступність послуг і надати комплексну допомогу маленьким пацієнтам – від діагностики до лікування та реабілітації. Гроші з Медичного фонду будуть використані на оплату сучасних форм терапії, а також для підвищення комфорту перебування дитини та опікуна в лікарні», – заявив міністр.
За його словами, метою проєктів має бути скорочення часу очікування діагнозу та швидкий початок лікування маленьких пацієнтів. Загальний обсяг фінансування для дитячих лікарень становить 2 млрд злотих. Розмір субсидії для лікарні становить мінімум 50 млн злотих, а верхня межа – 300 млн злотих.
Як зазначають експерти, інвестиції в дитячі відділення, безсумнівно, будуть дуже корисними, адже витрати на ремонт або заміну обладнання не входять до переліку обов’язкових витрат, які повинна оплачувати державна лікарня. До того ж поточні операційні витрати, наприклад, на видаткові матеріали, комунальні послуги т. д., останнім часом збільшилися.
У зв’язку з підвищенням зарплати лікарям із липня поточного року фонд заробітної плати в лікарнях також збільшився. Установи охорони здоров’я змушені підвищувати ставки лікарям, щоб вони не йшли до інших установ, або у зв’язку з необхідністю залучення лікарів з інших лікарень.
Крім того, у зв’язку з епідемією коронавірусу кількість госпіталізацій знизилася, у тому числі через карантин. Санітарні правила та ізоляція обмежили поширення деяких вірусів, наприклад, ротавірусів, які раніше були частою причиною госпіталізацій.
Але найголовніше – у лікарняних палатах не вистачає педіатрів. Лікарі перевантажені роботою, багато не витримують і звільняються. У результаті закриваються цілі відділення. Незабаром може статися так, що у відремонтованих та облаштованих дитячих палатах лікувати маленьких пацієнтів буде нікому.
Проблеми в польській системі охорони здоров’я усуваються точково, там, де вони є найбільш наболілими. Але системного рішення немає. «Інфраструктура, безсумнівно, дуже важлива, але без змін відносно людських ресурсів, у фінансуванні, організації роботи й оплаті праці доступ до лікування для маленьких пацієнтів не покращиться», – уважають експерти.
P.S. Резидентура з педіатрії не має попиту серед молодих польських лікарів. Звичайно, простіше працювати з дорослими пацієнтами, тому часто буває так, що через рік навчання в резидентурі з педіатрії молодий лікар вирішує змінити спеціалізацію на «сімейну медицину». Педіатрія відноситься до пріоритетних спеціальностей, мінімальна ставка резидента-педіатра зараз становить близько 1 тис. дол. США на руки без чергувань і «нічних». Лікарям-спеціалістам роботодавці готові платити в середньому 1,5 тис. дол. США на руки.