Структура медичних спеціальностей в польщі

Структура медичних спеціальностей в польщі

Спеціальності з базовою медичною освітою
(wykształcenie zasadnicze zawodowe
)

Фахівців цього рівня можна віднести до молодших медичних працівників.

Навчання відбувається на базі середніх і вищих професійних шкіл (на зразок наших коледжів і училищ). Середня і вища школа – це різновид професійного навчального закладу для людей зі шкільною освітою; навчання триває не довше 2,5 років.

Спеціальності цієї ланки, як правило, мають технічний характер. Такі працівники знають основи анатомії і фізіології та навчені якісно надавати першу медичну допомогу. Вони виконують певні специфічні функції, часто пов’язані з доступом до пацієнта, але тільки під наглядом медсестри чи лікаря. Тому їх інколи називають “асистентами лікаря (медсестри)”.

Сьогодні в Польщі існує до 20 фахів такого рівня. Серед них можна виділити:

  • стоматологічні спеціальності: зубний технік, асистент стоматолога, стоматологічний гігієніст (самостійна діагностика і гігієнічні процедури за вказівкою лікаря);
  • переважно технічні спеціальності: медичний реєстратор, технік медичної стерилізації, технік-електрорадіолог (обслуговування медичної апаратури: КТ, МРТ, ЕКГ тощо), технік-фармацевт (робота в аптеці, виготовлення і відпускання ліків);
  • спеціальності, що передбачають безпосередній контакт з пацієнтом: медичний опікун (загальний догляд за хворими), трудотерапевт (реабілітація людей з обмеженими можливостями), технік-масажист, дієтетик (організація здорового харчування), технік-косметол (виконання косметичних процедур), технік-оптик (діагностика і корекція вад зору), ортоптист (реабілітація зору), протетик слуху (діагностика слуху, підбір слухового апарату), технік-ортопед (підбір і виготовлення ортопедичних засобів).

Спеціальності з вищою медичною освітою (wykształcenie wyższe zawodowe)

1. Середній медичний персонал. Після реформ початку 2000-х років у Польщі поняття вищої освіти поширюється не лише на лікарські спеціальності. На базі університетів і вищих медичних шкіл проходять навчання медсестри, акушери (ці спеціальності розділені) і ряд інших фахівців середньої ланки: медичні рятувальники, косметологи, хіропрактики, аудіофонологи, електрорадіологи, дієтологи, медичні аналітики. З 2016 року до них додалися фізіотерапевти.

Для цих спеціальностей існує два ступені вищої освіти, які здобуваються послідовно. Перший ступінь – це так званий ліценціат, що вимагає 3 років стаціонарного навчання або дещо довше – за вечірньої форми навчання. Наступним, вже не обов’язковим етапом підвищення кваліфікації є магістратура – 2 роки навчання. По її закінченні передбачені також післядипломне навчання і спеціалізація.

2. Старший медичний персонал. Вища освіта для лікарських спеціальностей – це повний магістерський курс, який займає від 5 років (для стоматологів і фармацевтів) до 6 років (для лікарів і ветеринарів) стаціонарного навчання. Диплом магістра дозволяє лікареві продовжувати післядипломне навчання, отримувати спеціалізацію і здобувати науковий ступінь доктора (PhD).

 

Структура медичних спеціальностей в Польщі

  Ступінь освіти Тип навчального закладу Освітньо-кваліфікаційний рівень Тривалість навчання, років Приклади спеціальностей
Молодший медичний персонал Базова професійна освіта Професійна школа Технік або кваліфікований працівник 1-3 Медичний опікун, стоматологічний гігієніст, асистент стоматолога, зубний технік, технік медичної стерилізації, технік-електрорадіолог, технік-ортопед, технік-масажист
Середній медичний персонал Вища освіта І ступеню (licencjat) Університет, вища професійна школа Ліценціат 3 Фельдшер, медсестра, фізіотерапевт, косметолог, хіропрактик, медичний аналітик
Вища освіта ІІ ступеню (magistratura) Університет, вища професійна школа Магістр 2

Медсестра, фізіотерапевт, косметолог, хіропрактик, медичний аналітик

(для медичного рятувальника не передбачено магістерської програми)

Старший медичний персонал

Повний магістерський курс 

(jednolite studia magisterskie)

Університет Магістр 5-6 Лікар, лікар-стоматолог, фармацевт, ветеринар

 

Регульовані спеціальності: не все так просто

Не всі медичні фахівці після навчання можуть одразу братися до роботи. В Польщі існує поняття «регульованих» (регламентованих) професій (zawody regulowane). Їх близько 380. В медицині під цю категорію підпадають лікарі, медсестри, фізіотерапевти, медичні рятувальники та ряд молодших медпрацівників. Ці спеціальності регулюються окремим законом, а працювати за ними дозволено лише після отримання спеціального дозволу, який видається за виконання ряду вимог: складання незалежного державного іспиту, проходження стажування і т. д.

Самостійні спеціальності мають особливу роль

В медичній сфері деякі спеціальності відносять до категорії «самостійних» (zawody samodzielne). Їх ще називають «професіями громадської довіри» (zawody zaufania publicznego) через особливе значення для суспільства. Таке поняття закріплено в Конституції Польщі. Мова про те, що таким фахівцям, як лікарі і медсестри, закон дає право на самоврядування. Щоб працювати за фахом, обов’язково потрібно зареєструватися в регіональному осередку самоврядування – окружній лікарській або медсестринській палаті. Вона контролює дотримання кваліфікаційних вимог, організовує стажування і надає право на професійну діяльність. Органи самоврядування наглядають за дотриманням кодексу професійної етики, вирішують конфлікти між співробітниками, накладають санкції (обмеження права на працю), організовують післядипломне навчання і забезпечують взаємодопомогу.

Перспективи розвитку медичної освіти в Польщі

medicalПоява нових фахів продиктована вимогами ринку. Все більше кваліфікованих працівників можуть виконувати коштовну працю лікаря чи медсестри на високому професійному рівні. Зважаючи на цю тенденцію, кількість парамедичних спеціальностей буде збільшуватися, а кваліфікаційні вимоги до них будуть підвищуватися.

Ряд спеціальностей (дієтетик, електрорадіолог) піднявся з рівня середньої професійної школи до фаху з вищою освітою ІІ ступеню. Так, раніше для отримання престижної спеціальності фізіотерапевта достатньо було 2 років вечірньої форми навчання в професійній школі. Тепер фізіотерапевти зобов’язані отримати 3 роки освіти в вищій професійній школі чи університеті, пройти піврічне стажування і здати незалежний професійний іспит. Популярність завоювала відносно нова спеціальність стоматологічного гігієніста, а фах асистента стоматолога відійшов на другий план через менший обсяг повноважень.

Таке розмаїття медичних спеціальностей може стати в пригоді нашим фахівцям на довгому шляху до нострифікації диплому та отримання повного права на лікарську практику. Адаптуватися до польської системи охорони здоров’я, добре освоїти розмовну мову та медичну термінологію вони зможуть під час короткого навчання в професійній школі. А крім того – отримають новий медичний фах, який матеріально підтримає в досягненні головної мети – роботи лікарем в Польщі.

Пам’ятайте: виграє той, хто починає раніше!

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши