
Поправка до Кримінального кодексу чревата для лікарів: NIL розпочинає інформаційну кампанію
Напередодні президентських виборів, які проходили в Польщі 28 червня, Анджей Дуда, президент Польщі, підписав так званий «Антикризовий щит 4.0» – законодавчий акт, що передбачає ряд заходів, в основному спрямованих на протидію кризі, спровокованій обмеженнями у зв’язку із загрозою епідемії SARS-CoV-2.
Чому обурюється польське медичне співтовариство?
Серед іншого «Антикризовий щит 4.0» передбачає посилення кримінальної відповідальності за злочини, які караються позбавленням волі на строк до 8 років. У нинішній редакції ст. 37а Кримінального кодексу передбачає, що в таких випадках замість позбавлення волі може бути накладений штраф або зобов’язання виконувати неоплачувану роботу в соціальних цілях.
Виправлення передбачає, що за такий злочин може бути винесене покарання у вигляді обмеження волі на строк не менше 3 міс. або штраф у розмірі не менше 100 денних ставок, якщо одночасно зі штрафом накладається компенсація або конфіскація майна.
На думку Головної лікарської палати (NIL), вищезгадане виправлення вплине на принципи винесення вироків судами відносно злочинів, які можуть бути вчинені лікарями, таких як:
- ненавмисне заподіяння смерті;
- ненавмисне заподіяння серйозної шкоди здоров’ю;
- ненавмисне піддавання ризику смерті або серйозної шкоди здоров’ю;
- ненавмисна підготовка хибної думки експертом щодо кримінальної або цивільної справи.
NIL зазначає, що поправка до ст. 37а Кримінального кодексу не означає, що після набуття нею чинності суд автоматично буде призначати тюремне ув’язнення в будь-якому разі. Суд як і раніше зможе замість тюремного ув’язнення накласти штраф. Однак після внесення поправки до Кримінального кодексу суд матиме менше свободи для винесення рішення.
«Набуття чинності поправки до положення Кримінального кодексу, спрямованої на зміну правил накладення штрафів судами за злочини, що караються позбавленням волі на строк не більше 8 років, також буде включати випадки, коли лікар, який надає медичну допомогу, ненавмисне допускає так звану медичну недбалість», – підкреслює NIL у прес-релізі, опублікованому на її сайті.
На думку польського медичного самоврядування, це ще одна спроба посилення кримінальної відповідальності лікарів і стоматологів за медичні помилки. Крім того, лікарське співтовариство обурюється у зв’язку з тим, що згадане виправлення було прийняте без суспільного обговорення.
NIL починає інформаційну кампанію
23 червня представники Міністерства юстиції та Національної прокуратури зустрілися із представниками медичного самоврядування. Після цієї зустрічі NIL вирішила розпочати інформаційну кампанію для лікарів, стоматологів і пацієнтів. Медичне самоврядування рекомендує лікарям не піддавати себе надмірному ризику, надаючи медичну допомогу.
Водночас медичне самоврядування подасть уряду проєкт нормативного акта, що звільняє медичних працівників від цивільної та кримінальної відповідальності за ненавмисні злочини. «Ми переконані, що Міністерство юстиції підтримає наші рішення й буде сприяти їхньому затвердженню так само швидко, як у випадку недавніх змін», – говориться в опублікованому комюніке.
«Медичне самоврядування отримало тверду обіцянку, що нові положення не посилять репресії відносно медичного співтовариства та не вплинуть на правила накладення штрафів із питань, пов’язаних із помилками в процесі лікування», – повідомляє NIL. Також досягнуто домовленість, що в подальшому будь-які зміни в кримінальних положеннях, які можуть безпосередньо стосуватися професійної діяльності лікарів, будуть розглядатися в рамках двосторонніх зустрічей.
Що буде на практиці?
NIL розмістила на своєму сайті інформацію, у яких випадках лікар може понести кримінальну відповідальність.
Серед них:
- прийняття рішення щодо лікування, яке збільшує його ризик;
- ризик виникнення непередбачених побічних реакцій під час лікування.
На практиці це означає, що лікарі будуть досить обережні у виборі методів лікування, особливо інноваційних.
Ми будемо продовжувати стежити за розвитком подій та інформувати наших читачів.