
Покарання за медичні помилки в Польщі та система no-fault
Цього року до польських судів було передано 81 справу про лікарські помилки. Торік їх було 216. Ці справи в основному стосуються ненавмисного завдання тяжкої шкоди здоров’ю пацієнта під час надання медичної допомоги.
За даними Національної прокуратури Польщі, у 2015-2021 роках щорічно реєструвалося: 3 394, 4 963, 5 678, 5 739, 5 905, 5 464 і 5 206 випадків лікарських помилок.
Цього року до 25 липня було порушено 1 094 підготовчих провадження із цього приводу. У 2015-2021 роках до судів було направлено 121, 117, 141, 153, 197, 199 і 216 справ про лікарські помилки, а в 2022 році – 81 справу. Такі дані наводить Національна прокуратура.
Правові кваліфікації, на підставі яких порушуються такі справи, найчастіше відносяться до статей кримінального кодексу щодо заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю та ненавмисного вбивства.
Даніель Рек, адвокат юридичної фірми «Рек і партнери» повідомив таке: «До нашої юридичної фірми надходить багато цивільних справ у сфері т. зв. лікарської помилки, коли позов подається проти лікарів разом з установою охорони здоров’я та страховиком. Іноді порушуються справи, коли обвинувачуються або підозрюються тільки лікарі. Справи про лікарські помилки тривають роками, оскільки доводиться довго чекати висновків експертів. Вирок щодо покарання лікаря виноситься в одиничних випадках».
Польські лікарі вже давно закликають уряд і Сейм до введення системи no-fault, тобто невинності лікарів у випадку ненавмисної лікарської помилки. Даніель Рек пояснює, що суть цієї системи полягає в тому, що оцінка медичної події відбувається без прийняття рішення про винуватість лікаря, а передбачає фінансову компенсацію пацієнтові або його рідним.
«Звичайно, впровадження системи no-fault потребує детального вивчення, але якщо вона буде вбудована в систему страхування цивільної відповідальності лікарів та установ охорони здоров’я, а суми полісів будуть на досить високому рівні, то така система буде ефективно працювати», – уважає Даніель Рек.
За словами адвоката, у Польщі можна повністю скасувати кримінальну відповідальність за лікарські помилки, але мають бути збалансовані інтереси пацієнтів і їх родин, з одного боку, а лікарів і решти медперсоналу – з іншого.
Вища лікарська палата провела опитування серед польських лікарів, яке показав, що вони бояться кримінальної відповідальності за наслідки лікарських помилок, хоча обвинувальні вироки у таких справах виносяться лише в 7 % справ, що стосуються лікарських помилок.
Тобто в більш ніж 90 % випадків лікарських помилок із тяжкими наслідками в них не було знайдено складу злочину. З урахуванням цього факту логічним є введення в Польщі системи no-fault. Про це говориться й в офіційній позиції Головної лікарської палати Польщі.
У свою чергу, Міхал Сутковський, член Головного правління Колегії сімейних лікарів у Польщі, уважає, що система no-fault полегшить пошук дійсної причини небажаного наслідку лікування або лікарської помилки.
«Після введення системи no-fault можна систематизувати всі небажані випадки й знизити ризик їх виникнення або навіть повністю виключити. Досвід інших країн показує, що після введення системи no-fault лікар і пацієнт перестають недовірливо ставитися один до одного», – говорить Міхал Сутковський.
Магдалена Колодзей, віцепрезидент Ради організації пацієнтів при міністрові охорони здоров’я та президент фонду «Ми – пацієнти», також уважає, що лікарі не повинні зазнавати тиску.
«Я прихильник системи no-fault. Головним принципом у роботі лікаря має стати виконання дій, спрямованих на допомогу хворому, навіть якщо іноді вони були б пов’язані з можливою невдачею. Лікар не повинен відчувати тиску з боку положень кримінального права», – підкреслює Магдалена Колодзей.
Зазначимо, що дискусії щодо введення в Польщі системи no-fault тривають уже другий рік. Спочатку Сейм мав намір посилити кримінальне покарання за лікарські помилки, але в ході суспільного обговорення проєкту відповідних змін до Кримінального кодексу вирішив усе-таки прислухатися до думки лікарської спільноти, і наразі все більше голосів звучать на користь уведення системи no-fault.