Реформа первинної ланки в Польщі: що змінилося?

Реформа первинної ланки в Польщі: що змінилося?

1 липня 2022 р. змінився зміст багатьох положень, що регулюють польську охорону здоров’я. Набули чинності не тільки зміни до закону про мінімальні зарплати в системі охорони здоров’я, але й проведено реформу в первинній медико-санітарній допомозі. Що ж змінилося?

Міністерство охорони здоров’я Польщі внесло 2 істотні зміни у функціонування профілактичних програм. По-перше, були розширені критерії включення до Програми профілактики серцево-судинних захворювань. Якщо раніше даною програмою могли скористатися люди старше 40 років, то тепер – усі охочі віком від 35 до 65 років.

Також оновлено принципи профілактики й діагностики хворих – на основі нових рекомендацій і керівництв, у т. ч. включаючи введення шкали ризику серцево-судинних захворювань SCORE 2 замість поточної SCORE. Важливо зазначити, що програму профілактики серцево-судинних захворювань зможуть реалізовувати медичні сестри самостійно (дотепер такі компетенції мав тільки лікар).

Крім того, уведено надбавку за збільшення кількості пацієнток, що звертаються на профілактичні огляди (грошова надбавка стосується профілактики раку шейки матки, мамографічних обстежень і профілактики серцево-судинних захворювань). Це для того, аби спонукати лікарів, які працюють у сфері первинної медико-санітарної допомоги, мотивувати пацієнтів звертатися з метою здачі аналізів.

Як саме лікарі будуть добиватися підвищення мотивації пацієнтів? Це їхнє питання. Сама ідея просування профілактики – крок у правильному напрямку. На сьогодні охоплення профілактичними програмами в Польщі дуже низьке (наприклад, 11,26 % жінок звертаються з метою цитологічного дослідження шейки матки та 35,33 % – мамографії).

Сімейний лікар зазвичай перебуває найближче до пацієнта, найкраще знає його страхи й побоювання та теоретично підтримує з ним найкращі відносини, що має допомогти лікареві переконати пацієнта прийти на обстеження. Фінансові бонуси будуть нараховуватися відповідно до певних критеріїв. Наприклад, за кожні 100 осіб, які скористаються програмою «Профілактика 40+», установа отримає додатково 2 200 зл.

Реформа також передбачає розширення переліку аналізів, які можуть призначати сімейні лікарі – феритин, вітамін B12, антиген H. pylori у калі або можливість направлення пацієнта на КТ грудної клітки (за наявності певних критеріїв, установлених національним консультантом). Ці дослідження будуть фінансуватися з окремого бюджету, а не зі ставки на одну особу.

З 1 жовтня 2021 р. у кожній установі первинної медико-санітарної допомоги (POZ) має бути призначений координатор, тобто людина, яка буде підтримувати пацієнтів у процесі лікування, складати план лікування, буде допомагати в записі на прийом до спеціаліста або поліпшувати обмін інформацією між лікарями. Координатор буде підтримувати пацієнта в лікуванні хронічних захворювань.

Утім, Зеленогурська угода – федерація асоціацій роботодавців охорони здоров’я, які в основному працюють у сфері первинної медико-санітарної допомоги, критично ставиться до змін. Асоціація зазначає, що впровадження інтегрованої допомоги – дуже вигідне рішення, але йому повинна передувати відповідна підготовка.

«Нинішня форма проєкту є, скоріше, експериментом, а не продуманою ідеєю поліпшення функціонування POZ як фундаменту системи охорони здоров’я», – уважає президент Зеленогурської угоди. Проблема в тому, що, по-перше, лікарі первинної ланки й так перевантажені роботою, а тепер їм доведеться приймати пацієнтів за новими профілактичними програмами. Зеленогурська угода передбачає, що черги в поліклініках збільшаться.

А по-друге, незрозуміло, хто буде виконувати завдання координатора. Звичайно, на цю посаду можна найняти нових людей. Питання в тому, чи вистачить коштів для фінансування їх зарплати, особливо враховуючи той факт, що донедавна Національний фонд охорони здоров’я платив тільки 0,49 зл. на місяць за виконання завдань координатора.

Зазначимо, що реформа первинної ланки стосується й так званої нічної та святкової лікарської допомоги (NPL). Тут найчастіше працюють лікарі, які хочуть додатково заробити, оскільки в NPL ставка становить мінімум 100 зл. на годину. Але про це ми розповімо в наступній публікації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши