
Скільки лікарів-іноземців працюють у Польщі?
Польща відчуває гострий дефіцит медичних кадрів. Країні потрібні як лікарі-спеціалісти, так і лікарі первинної ланки, медсестри та парамедики. Кілька років тому польські парламентарі оголосили готовність проголосувати за спрощення працевлаштування медиків, які здобули освіту за межами ЄС. Уряд же висловив упевненість у тому, що за наявності відповідної нормативної бази з-за східного кордону до Польщі приїдуть не менше півтори тисячі медиків.
Однак ці надії поки що не виправдалися. Станом на середину вересня поточного року право на лікарську діяльність за спрощеною процедурою здобули 183 лікарі. Звичайно, у Польщі працює набагато більше лікарів з-за кордону. За даними Вищої медичної палати, на кінець травня поточного року в Польщі здійснювали практику 1,7 тис. лікарів-іноземців, причому кожний четвертий – громадянин ЄС.
Серед громадян ЄС 84 лікарі – це німці, 45 литовців, 33 чехи та 30 шведів. Також є нечисленні групи лікарів з інших країн ЄС, наприклад Франції (14), Італії (13), Великобританії (9) та ін. Сумарно в Польщі працює 321 громадянин ЄС.
Однак найбільш численна група медиків – це лікарі з-за кордонів ЄС. Наприкінці травня поточного року (тобто до прийняття на роботу медиків за спрощеною процедурою) їх налічувалося 1 378. Більшість із них з України – 616 і Білорусі – 335. На третьому місці серед лікарів із країн, що не входять до ЄС, росіяни – 61. Є й американці – 42. Також у Польщі працюють лікарі із країн Азії та Африки, але це нечисленні групи.
Таким чином, на сьогоднішній день у Польщі працюють близько 1 500 лікарів-іноземців, якщо рахувати разом із лікарями, які здобуло право на лікарську діяльність за спрощеною процедурою. Згідно з даними центрального Реєстру лікарів, у Польщі працюють трохи більше 185 тис. лікарів. Тобто лікарів-іноземців тут – менше 1 %. В інших країнах ЄС кількість лікарів-іноземців набагато більша, ніж у Польщі. Наприклад, у Німеччині більше 40 % лікарів – це іноземці.
Варто зазначити, що, незважаючи на введення спрощених вимог для працевлаштування лікарів із країн, які не є членами ЄС, загальна кількість лікарів-іноземців у Польщі за останні 2 роки зменшилася. Так, за даними Головної лікарської палати, на кінець 2019 р. 1 823 іноземці мали право практикувати професію лікаря або стоматолога в Польщі.
Найбільша кількість іноземних лікарів і стоматологів була з України – 547 осіб, Білорусі – 306 осіб, Німеччини – 140 осіб, Литви – 66 лікарів, Росії – 65 осіб, Сирії – 47 лікарів, США – 40 осіб, Чехії – 39 лікарів, Швеції – 36 осіб.
Тобто за останні 2 роки країну найчастіше залишали лікарі з європейським громадянством. Водночас кількість лікарів з України та Білорусі суттєво не збільшилася. Імовірно, це пов’язане з тим, що наші лікарі теж їдуть із Польщі до інших країн ЄС у пошуках більш високих заробітків.
Нагадаємо, що лікарі, які здобули освіту в країнах, що не є членами ЄС, можуть нарівні з поляками здобути право на медичну діяльність в інших країнах ЄС за виконання таких умов:
- підтвердження диплома лікаря, здобутого за межами ЄС у Польщі;
- 3 роки роботи за спеціальністю в польській лікарні з повного права на лікарську діяльність (стаж роботи за спрощеною процедурою та післядипломне стажування не враховуються);
- позитивний результат мовного іспиту, складеного відповідно до законодавчих вимог країни, у якій лікар має намір продовжити роботу.