
Нострифікаційний іспит завершено! Що далі?
Поки готуєшся до іспитів – мовного та нострифікаційного, здається, що найголовніше – це скласти, а далі все піде як помащене. Однак варто пам’ятати про те, що в Польщі лікарі та лікарі-стоматологи обов’язково повинні пройти післядипломне стажування. На практиці пошук місця на післядипломний стаж – це непросте завдання, особливо якщо у вас немає Карти Поляка (КП).
Що потрібно знати для вирішення цього завдання?
1. Післядипломне стажування (staż podyplomowy) тривалістю 13 міс. (12 міс. практики + 1 міс. відпустки) починається щорічно з 1 березня або з 1 жовтня. Але в деяких випадках міністр охорони здоров’я може дозволити розпочати стажування в інший строк.
2. Документи на стажування приймають регіональні Лікарські палати за місцем стажування не пізніше ніж за місяць, а в деяких випадках (наприклад, Варшавська – NIL) за 2 міс. до його початку. Тобто якщо ви хочете розпочати стажування з березня, то документи потрібно подати до кінця січня.
3. Перш ніж іти до Лікарської палати, лікареві необхідно знайти лікарню, уповноважену надавати місця для стажистів, яка входить до списку лікувальних установ, затверджуваного відповідною регіональною Лікарською палатою.
4. Якщо в лікаря є КП, то пошук місця на стаж у принципі не становить труднощів. Однак якщо в лікаря її немає, то на нього поширюється обмеження – у більшості воєводств лікарі-іноземці можуть проходити стажування тільки в університетських госпіталях і на умовах волонтаріата. Але із цього правила є винятки, а саме…???
5. У деяких воєводствах, де ситуація з медичним персоналом, відверто кажучи, досить плачевна, у лікаря-іноземця є більш широкий вибір установ для стажування. Такі лікарні готові навіть оплачувати роботу лікаря-стажиста з особистих фондів. Але в такому випадку швидше за все доведеться підписати контракт на найближчі 2-3 роки.
6. Інформація про лікарні, уповноважені приймати на стажування, як правило, доступна на сайтах Лікарських палат. Але краще зателефонувати або прийти для консультації до Лікарської палати того воєводства, де ви хотіли б пройти стажування, та уточнити це питання, звернувши увагу секретаря на наявність/відсутність у вас КП.
7. Наступний дуже важливий крок – особистий контакт з адміністрацією лікарень, які вповноважені надавати місця для лікарів-стажистів і влаштовують вас як база для стажування. Краще, якщо ви виберете відразу декілька лікарень. Перед тим як іти на співбесіду, бажано зателефонувати до секретаріату, щоб призначити час.
8. Якщо співбесіда пройшла нормально, ви отримаєте так звану промесу або запрошення на стажування та роботу. Також вам знадобиться прописка (мельдунек). Буває так, що адміністрація госпіталю допомагає у вирішенні проблеми із пропискою, і вам це не буде нічого коштувати, але найчастіше цю проблему доводиться вирішувати самостійно.
9. Далі – отримання візи на рік. Для оформлення візи у вас повинні бути як мінімум – присяжний переклад диплома, свідоцтва про нострифікацію та успішне складання мовного іспиту, промеса (запрошення від лікарні), мельдунек (прописка). Але це не означає, що з вас не вимагатимуть додаткових довідок і гарантій, наприклад фінансових.
10. І нарешті, після отримання візи лікар подає документи до регіональної Лікарської палати. Переліки документів доступні на сайтах регіональних Лікарських палат, де серед іншого згадуються апостилізований оригінал диплома та його присяжний переклад, промеса, мельдунек та ін.
P. S. Після подання документів до Лікарської палати вам необхідно чекати рішення Лікарської ради, яка засідає один або декілька разів на місяць. Саме Лікарська рада розглядає документи та приймає рішення щодо надання лікарю-іноземцю права на лікарську діяльність у Польщі, після чого направляє на післядипломне стажування.