
Телеконсультації стали каменем спотикання між міністром охорони здоров’я Польщі та лікарями загальної практики
Телемедицина сьогодні – це загальний тренд, якого намагаються дотримуватися всі системи охорони здоров’я, навіть у тих країнах, де якість і доступність медичних послуг не на вищому рівні. Про те, з якими труднощами та конфліктами стикаються польські фахівці охорони здоров’я під час впровадження інструментів електронної медицини, буде цікаво дізнатися не тільки лікарям, які планують переїхати до Польщі, але і їх колегам, що не планують залишати Батьківщину.
Телеконсультації – це великий крок до оцифрування польської охорони здоров’я. Спочатку вони були зустрінуті з великим ентузіазмом, але згодом, на думку міністерства, стали предметом зловживань. Тема застосування телеконсультацій стала основною в переговорах між Міністерством охорони здоров’я Польщі та лікарями загальної практики.
Розглянемо, як розвивалася ситуація в порядку хронології. Повернемося до початку пандемії. Міністерство охорони здоров’я шукало можливості для полегшення надання медичної допомоги та запобігання поширенню вірусу. Установи охорони здоров’я не можна закрити повністю, але виникла ідея про своєрідний «коридор життя» – віддалені медичні консультації по телефону або через Інтернет.
Ідея комп’ютеризації охорони здоров’я, у тому числі впровадження електронних рецептів, електронних лікарняних, телеконсультацій і т. д., не є чимось новим. Ці нововведення послідовно впроваджувалися протягом останніх 2 років. Телеконсультація дає можливість спілкуватися з лікарем, не виходячи з дому, без ризику небажаних контактів з іншими пацієнтами. Заповнення е-рецепта займає 5 хвилин, а не кілька годин, які пацієнт витрачає на дорогу до клініки та очікування в черзі.
Ідея телемедицини здобула позитивного відгуку в польському суспільстві. Не секрет, що поляки в останні роки часто скаржаться на великі черги та утруднений доступ до медичної допомоги. Під час опитування, проведеного на замовлення МОЗ перед впровадженням телеконсультацій, 74 % поляків заявили про готовність скористатися медичними рекомендаціями, надаваними на відстані.
Безсумнівно, під час епідемії ентузіасти цифровізації охорони здоров’я отримали додаткові аргументи на користь того, що цей напрямок необхідно розвивати. Пандемія дозволила польському суспільству подолати ментальний бар’єр. Раніше вважалося, що електронна охорона здоров’я не принесе ніякої додаткової цінності, але виявилося, що її послугами почали користуватися масово, і побоювання, пов’язані з телемедициною, були необґрунтованими.
Незважаючи на те, що електронна медицина склала іспит, МОЗ, проаналізувавши дані Національного фонду охорони здоров’я та скарги незадоволених пацієнтів, які не можуть зв’язатися з POZ, змінює свою думку, і в лютому 2021 р. розробляє та впроваджує нові правила – телеконсультації виключаються для дітей до 6 років і людей старше 65 років. Стан їх здоров’я необхідно оцінювати безпосередньо в кабінеті лікаря.
У зв’язку із цим польські експерти й лікарі загальної практики задумуються – чи ретельно міністерство проаналізувало дані? Хіба не абсурдною є ситуація, коли в умовах карантинних обмежень, таких як закриття дитячих садків і шкіл, установи охорони здоров’я зобов’язане приймати кожну дитину до 6 років? Лікарі загальної практики вважають, що немає підстав позбавляти цю групу пацієнтів можливості скористатися телеконсультацією. У всіх має бути рівний доступ до медичних послуг, у тому числі дистанційних.
Утім, ініціативи МОЗ про обмеження телеконсультацій набирають обертів. Наприкінці березня до групи пацієнтів, яких лікарі загальної практики зобов’язані приймати в кабінеті, включені люди з підозрою на онкологічне захворювання та «хронічні» пацієнти із загостренням основного захворювання або погіршенням показників.
Міністр обґрунтував необхідність внесення цих змін «постійними зловживаннями віддаленими послугами». При цьому він не провів жодної зустрічі з лікарями загальної практики із цього приводу. Впровадження змін відразу, без попередньої консультації із професійним співтовариством, стає прерогативою та стандартом Міністерства охорони здоров’я.
Наприкінці червня міністр охорони здоров’я заявив, що Національний фонд охорони здоров’я не буде продовжувати контракти із 71 центром первинної медико-санітарної допомоги через те, що вони зловживають телеконсультаціями. Виник серйозний конфлікт і загроза відносно доступності медичних послуг для пацієнтів. У результаті складних переговорів сторони все-таки досягли консенсусу й домовилися про створення спеціальної групи, яка займеться детальним вивченням і врегулюванням усіх проблемних питань, пов’язаних із телеконсультаціями.
Наразі Наукова секція Польського співтовариства сімейної медицини під патронатом Національного консультанта в галузі сімейної медицини проф. Агнешкі Масталерць-Мігас проводить загальнонаціональне дослідження ставлення суспільства до телеконсультацій.
P.S. Як це часто буває, прогресивні інновації впроваджуються зі значними зусиллями, супроводжуються бурхливими дискусіями й навіть конфліктами. Цікаво, що польське лікарське співтовариство швидко оцінило зручність електронних інструментів та активно користується ними.