У Польщі вибухнув скандал через щеплення від Covid: замість лікарів вакцини отримали селебріті

У Польщі вибухнув скандал через щеплення від Covid: замість лікарів вакцини отримали селебріті

На самому старті вакцинальної кампанії проти Covid-19 на початку січня 2021 р. у Польщі вибухнув скандал. До так званої нульової фази вакцинації, коли препарат повинні були отримати тільки певні категорії, у першу чергу, медичні працівники, стало відомо, що частина вакцини проти Covid-19 дісталася знаменитостям – артистам і політикам.

Це один із найбільших скандалів за останні дні. У ЗМІ постійно пишуть про нові факти щодо цієї справи. А перші повідомлення про порушення з’явилися на сторінці Facebook «ZUM na WUM». Назва означає Zoom (відомий додаток для відеоконференцій, у даному випадку мається на увазі камера) на WUM – Варшавський медичний університет.

Тобто про те, що у фазі «0» щеплення отримали знаменитості та їх діти, повідомили студенти WUM. Річ у тім, що цей університет став одним із місць проведення щеплень, і саме там польські селебріті та члени їх сімей були вакциновані позачергово.

Вакцинація нульової групи розпочалася в Польщі 27 грудня 2020 р., а вже на початку січня в соціальних мережах стали з’являтися повідомлення про порушення. «У багатьох містах лікарі скаржаться, що вони не перші в черзі на вакцинацію, що їх обганяють актори, знаменитості, адміністратори лікарень і т. д. Наразі багато хто з людей не можуть чекати своєї черги, і бажаючих набагато більше, ніж вакцини», – написав у Twitter анестезіолог Даміан Патецький.

29 грудня Медичний центр WUM розпочав кампанію вакцинації. Агентство матеріальних резервів надало йому 450 додаткових доз вакцини.

За словами Марти Войтах, прессекретаря WUM, з додаткового резерву були вакциновані 300 співробітників лікарень, що входять до сфери управління університету, і група з 150 осіб, у тому числі родини співробітників, пацієнти, які перебувають під опікою установ WUM, а також відомі діячі культури та мистецтва (18 осіб). За словами спікера, вакцинація людей зі світу культури – це пропозиція Національного фонду охорони здоров’я (NFZ). Але NFZ це заперечує.

Водночас NFZ, у відповідь на заклик Вищої медичної палати (NIL), дозволив членам сімей лікарів із лікарень, керованих WUM, пройти вакцинацію. «Вакцини доставляються до лікарень у багатодозових флаконах. Їхній вміст необхідно використати незабаром після одержання. У цій ситуації введення вакцини родинам лікарів і пацієнтів дозволить максимально використати вакцини, – пояснив Анджей Трошинський, прессекретар мазовецького NFZ.

WUM може вакцинувати до 700 осіб на день. Станом на 31 грудня на вакцинацію записалися більше 10 тис. співробітників лікарень та установ МВС, а також студенти вишів. Кількість заявок постійно збільшується, тому реєстрація на щеплення протриває до середини січня.

Одна із селебріті, якій зробили щеплення у WUM, акторка Христина Янда на своїй сторінці у Facebook написала: «Так, я одна з вакцинованих людей, і я рада цьому, і я прекрасно почуваюся. Дякую за цю можливість, тому що я в безпеці». Під записом акторки відразу з’явилася безліч критичних відгуків.

Крім того, разом із медиками щеплення отримують політики, хоча вони не входять до нульової категорії. Але, як виявилося, є угода про гнучкий підхід до вакцинації. Про це повідомив колишній прем’єр-міністр Лешек Міллер. «Це кращий спосіб вирішити питання про вакцинацію або відмову від вакцинації», – написав він у Twitter. Такий підхід пояснюється тим, що громадські діячі можуть зіграти величезну роль у просуванні вакцинації.

Після того як інформація про порушення нульової фази вакцинації у WUM була оприлюднена, прем’єр-міністр Матеуш Моравецький наказав провести термінову перевірку, яка почалася 4 січня.

Міністр охорони здоров’я Адам Недзельський заявив, що «вакцинація – це загальне добро, і до неї слід ставитися з особливою увагою». Міністр сподівається, що ректор вишу візьме на себе відповідальність у випадку поширення вакцин стороннім особам. Але під час конференції ректор WUM заявив, що не знав про вакцинацію знаменитостей, хоча саме ректор несе повну відповідальність за все, що відбувається в університеті.

У результаті скандалу з посади керівника Медичного центру WUM університету була звільнена Єва Тшепла. «Хоча я працювала самовіддано та із кращих спонукань, мене зробили так званим козлом відпущення, і моє добре ім’я було заплямоване», – заявила вона.

На сьогодні відомо, що серед перших вакцину отримали колишній прем’єр-міністр, депутат Європарламенту Лешек Міллер, актори Христина Янда, Марія Северин, Віктор Зборовський, Михал Байор і Радослав Пазура, сатирик Кшиштоф Матерна, директор ТВН Едвард Міщак. Список постійно оновлюється, і до кінця січня будуть оприлюднені всі імена відомих осіб, які отримали щеплення позачергово.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши