Патріотичний ваучер для лікарів-резидентів – додаткова винагорода за зобов’язання працювати в державному секторі

Патріотичний ваучер для лікарів-резидентів – додаткова винагорода за зобов’язання працювати в державному секторі

Спеціалізація – важливий і досить тривалий етап післядипломної освіти лікарів у Польщі. Щоб вступити на спеціалізоване навчання, лікар повинен пройти післядипломне стажування, скласти підсумковий лікарський іспит (LEK) і подати заяву в електронній системі моніторингу медичної освіти (SMK).

Разом із заявою лікар надає сертифікат, виданий Центром медичних іспитів (СЕМ), у якому зазначено результат LEK. Вступ на спеціалізоване навчання здійснюється на конкурсній основі за результатами LEK.

Наразі ставка лікаря-резидента в Польщі становить:

  • для пріоритетних спеціальностей (найбільш затребуваних, таких як, наприклад, терапія, педіатрія, хірургія, сімейна медицина і т. д.) у резидентів першого та другого року навчання – 7 076 зл., у резидентів третього року і старше – 7 211 зл.;
  • для непріоритетних спеціальностей (наприклад, гінекологія, отоларингологія, офтальмологія та ін.) у резидентів першого та другого року навчання – 6 739 зл., у резидентів третього року і старше – 6 942 зл.

Звертаємо увагу, що йдеться про ставку за встановлений законом робочий день, тривалість якого становить 7 год. 35 хв. Сюди не входить оплата за чергування, у тому числі у вихідні дні. Чергування оплачуються окремо.

Серед додаткових місць роботи, де лікарі-резиденти можуть одержати непогане збільшення зарплати – відділення невідкладної медичної допомоги (SOR), відділення нічної та святкової медичної допомоги (NPL), а також амбулаторії сімейної медицини (POZ). У відділеннях SOR і NPL лікарі-резиденти підробляють вночі, а в POZ – у другій половині дня (з 15.00 до 18.00).

Погодинні ставки становлять:

  • SOR – у середньому 100-150 зл./год., у деяких воєводствах 180-200 зл./год.;
  • NPL – 100-130 зл./год.;
  • POZ – 120-150 зл./год.

Для лікарів, які готуються до спеціалізованого навчання в Польщі або вже розпочали його, важливо знати, що до основної ставки вони можуть одержувати додатково 600 зл./міс. у випадку здобуття непріоритетної спеціальності та 700 зл./міс. у випадку здобуття пріоритетної спеціальності.

Це так званий патріотичний ваучер. Він виплачується за зобов’язання працювати повний робочий день в установі охорони здоров’я, фінансованій за державні кошти, протягом 2 років після закінчення резидентури.

Для одержання патріотичного ваучера необхідно подати заяви за місцем проходження спеціалізації. Підвищена винагорода виплачується з першого числа місяця, що настає за місяцем подання заяви. Сума ваучера додається до основного окладу. На практиці це приводить до більш високої погодинної ставки.

Якщо лікар подав заяву на патріотичний ваучер не відразу після початку резидентури, а пізніше, наприклад, через пів року або рік, то час на його відпрацювання пропорційно скорочується. Якщо лікар після закінчення резидентури планує працювати менше, ніж повний робочий день, то кількість годин буде підсумовуватися до досягнення часу, еквівалентного 2-річній роботі повний робочий день.

Після виконання зобов’язання медичні установи або Національний фонд здоров’я видають довідку про відпрацьоване зобов’язання. Цю довідку необхідно надати воєводі протягом 60 днів після закінчення роботи за зобов’язанням. Якщо лікар не виконає зобов’язання або припинить спеціалізацію, він зобов’язаний повернути 75 % від винагороди, отриманої за патріотичним ваучером.

Деякі досвідчені лікарі радять колегам, які одержують додаткову винагороду, передбачену патріотичним ваучером, збирати ці гроші на недоторканному рахунку, щоб після проходження спеціалізації, у разі потреби, можна було їх повернути в будь-який час. Адже лікар після здобуття спеціальності може одержати гарну пропозицію в приватній клініці або за кордоном.

Якщо ж необхідності повертати гроші не буде – тим краще. У лікаря на рахунку буде більше 40 тис. зл., які точно йому знадобляться.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши