
Європейська комісія поставила крапку в питанні мінімальних вимог до освіти лікарів
З 2023 р. у Польщі вищі навчальні заклади, що не мають статусу університету, можуть відкривати факультети для підготовки лікарів. Для цього потрібно пройти перевірку й одержати відповідний дозвіл від міністерства вищої освіти і науки. З таким станом речей не згодна лікарська палата. На думку Вищої лікарської ради, майбутні лікарі повинні здобувати вищу медичну освіту виключно в університетах, які відповідають вимогам ЄС.
Наразі в Польщі вищу медичну освіту зі здобуттям кваліфікації лікаря надають 23 виші, 19 з яких мають статус університету, 4 – без цього статусу.
У листопаді 2022 р. голова Вищої лікарської ради Лукаш Янковський звернувся до Європейської комісії щодо тлумачення положень, які стосуються мінімальних вимог, що пред’являються в ЄС до освіти лікарів. Копію цього листа було передано міністрові охорони здоров’я Адаму Недзельському та міністрові освіти і науки Пшемиславу Чарнку.
У відповідь на лист Вищої лікарської ради Європейська комісія нагадала, що відповідно до Директиви 2005/36/ЄC медична освіта повинна включати в цілому не менше 5 років навчання, не менше 5,5 тис. годин теоретичних і практичних занять, «проведених в університеті або під його наглядом».
«Це означає, що директива не забороняє державам-членам уповноважити вищі навчальні заклади без статусу університету надавати медичну освіту, за умови, що їх діяльність здійснюється під наглядом університету, і дозволяє надати освіту на рівні, що відповідає мінімальним вимогам, викладеним у статті 24 Директиви».
Щодо вишів, які не є університетами, Європейська комісія пояснила таке. «Директива не містить визначення терміна «університет».Відповідно до статті 165 Договору про функціонування Європейського союзу, держави-члени відповідають за організацію своїх освітніх систем. Не можна виключити, що виш, який не є університетом, може мати ті самі статус, функції та цілі, що й виш, який називається «університет»».
Чому це важливо для іноземних лікарів? Нагадаємо, що в Польщі підтвердити диплом можна двома способами – нострифікація та верифікація. Багато лікарів ставили запитання: чи буде верифікація диплома в Польщі визнаватися в країнах ЄС як нострифікація? Дотримуючись логіки Європейської комісії, верифікація буде визнаватися, як і нострифікація, оскільки для верифікації лікар повинен надати ті самі документи, що й для нострифікації.
Для допуску до нострифікації медичний університет проводить оцінку диплома й додатка на відповідність мінімальним вимогам ЄС до медичної освіти. У випадку з нострифікацією таку оцінку здійснює Центр медичної освіти (СМК). У Директиві немає тлумачення терміна «нострифікація», а є лише поняття «визнання диплома».
Виходячи з вищевикладеного, іноземні лікарі можуть підтвердити свій диплом у Польщі через верифікацію та, пропрацювавши в цій країні лікарем 3 роки, пробувати свої сили в іншій державі ЄС, звичайно, попередньо склавши мовний іспит. Нагадаємо, що цього року верифікація коштує 700 зл., а нострифікація – 3 200 зл.