
Зарплата медиків у Польщі: професійні організації просять про допомогу Президента
Представники Польської профспілки лікарів, Національної профспілки медсестер та акушерок, Національної профспілки медсестер та акушерок, Палати фізіотерапевтів і Національної палати лабораторних діагностів, Вищої палати фармацевтів і Вищої палати медсестер та акушерок направили відкритий лист Президентові Республіки Польща, у якому вони просять його сприяти поновленню переговорів про розмір мінімальної заробітної плати в секторі охорони здоров’я.
Цей лист прямо пов’язаний із прийняттям Тристоронньою групою пропозиції міністра охорони здоров’я про мінімальні розміри оплати праці працівників медичних установ. На думку вищезгаданих організацій, ці пропозиції неприйнятні, оскільки передбачають невиправдано низьку заробітну плату медичного персоналу.
Рішення уряду призведе до чергового відтоку медичних працівників із державної системи охорони здоров’я, де нестача медперсоналу вже сьогодні є головною проблемою. Наслідком цього буде скорочення функцій суспільної охорони здоров’я, а це пряма загроза здоров’ю поляків, тому що далеко не всі з них можуть дозволити собі платні медичні послуги.
У листі професійні організації зазначають таке.
«Ми побоюємося, що всі дії, спрямовані на поліпшення системи охорони здоров’я, будуть марними, якщо не вирішити основну проблему суспільної охорони здоров’я, а це – гостра нестача медичних кадрів. Мільярди злотих, витрачені на обладнання, будівлі, комп’ютери і т. д., не поліпшать якість і доступність лікування в суспільній охороні здоров’я, коли немає лікарів, медсестер та інших фахівців».
«На жаль, усе вказує на те, що проблема нестачі медичного персоналу буде тільки збільшуватися. Причина – украй низький рівень оплати праці медичних працівників. Кроком, який вселив надію на зміну цієї ситуації, стало прийняття Закону від 8 червня 2017 р. про методику визначення мінімальної базової заробітної плати окремих співробітників, що працюють в організаціях охорони здоров’я. Він увів гарантовану мінімальну заробітну плату для окремих професій, але зберіг її на низькому рівні».
«На жаль, пропозиції міністра зводяться до символічного підвищення заробітної плати найменш забезпечених груп медичних працівників, при практично незмінному рівні оплати праці фахівців. Люди, які виконують таку відповідальну роботу, мають вищу медичну освіту та постійно підвищують свою кваліфікацію. Вони не заслуговують такого поганого ставлення.
У результаті вони або кинуть роботу у сфері суспільної охорони здоров’я й назавжди перейдуть у приватний сектор, або залишать Польщу, як це робили тисячі їх друзів і колег, або підуть із професії. Тим, хто залишиться, доведеться додатково підробляти, через що вони будуть постійно втомлюватися й робити більше помилок і нехтувати своїми обов’язками».
«Протести та страйки напевно спалахнуть знову в різних секторах та установах охорони здоров’я, тому що це єдиний спосіб добитися реального підвищення заробітної плати. Тому ми просимо вас допомогти в зміні позиції уряду із цього питання та поновленні переговорів про гарантовану мінімальну заробітну плату для медичних працівників».
P.S. Безумовно, з точки зору українського, білоруського або російського лікаря, базова ставка для фахівця – 1 500 тис. євро є не такою вже і поганою. До того ж лікарі в Польщі пристойно заробляють на чергуваннях і підробляючи в приватних установах та кабінетах. Однак польські лікарі, добившись істотного підвищення базової ставки в 2017 р., не мають наміру зупинятися на досягнутому. Зважаючи на все, вони вирішили діяти у всіх можливих напрямках, щоб добитися поступки уряду. Ми будемо й далі тримати руку на пульсі подій.