Хто та коли переможе корупцію в українській медицині?

Хто та коли переможе корупцію в українській медицині?

Поговоримо про корупцію в українській медицині. Саме вона гальмує розвиток системи охорони здоров’я, виштовхує кадровий потенціал із країни та вимиває ресурси медичної галузі. Щоб перемогти корупцію, потрібно розібратися в її природі та намітити цілі, до яких треба прагнути. Тому ми не тільки покажемо суть української корупції, але й порівняємо можливості корумпованої та не корумпованої системи.

Джерелом корупції є законодавство. Українське законодавство містить безліч норм, які трактуються неоднозначно. Це дає можливість чиновникові застосовувати норму на свій розсуд. Наприклад, він може відмовити у виданні ліцензії на медичну практику з формальної причини.

У Польщі дозвіл на медичну практику дає не чиновник, а регіональний орган лікарського самоврядування, що виключає корупційну складову та забезпечує можливості для розвитку сегмента приватної медицини.

Україна – остання країна європейського регіону, де дотепер немає обов’язкового медичного страхування. Витрати на медичне обслуговування та лікарське забезпечення в основному покриваються за рахунок пацієнта, частка ж участі держави мізерна. При цьому величезна корупційна складова приховується в державних закупівлях, куди спрямовується солідна частина вбогого бюджету охорони здоров’я.

А що залишається пацієнтові?

У 2020 р. держава виділила на 1 пацієнта, який підписав декларацію із сімейним лікарем, у середньому 300–400 грн на рік. Зрозуміло, що за ці гроші не покриєш навіть найпростіші лабораторні тести. Хто оплатить різницю між явно недостатнім обсягом державних вкладень і реальною вартістю медичної послуги? Звичайно, пацієнт, але тільки якщо в нього є гроші, а якщо немає? Відповідь очевидна – на нема й лікування нема.

Оскільки в Україні немає економічно обґрунтованих тарифів на медичні послуги, у різних лікувальних установах вони коштують по-різному. Як кажуть, своя рука – владика: скільки лікар захоче, стільки й запросить у пацієнта за свою послугу. Особливо яскраво це проявляється в хірургії – часто хірург називає ціну, узяту, що називається, зі стелі, оцінивши навскидку можливості пацієнта або його родини.

Звичайно, ні про яку сплату податків не йдеться, адже лікар отримує «чорну готівку». Здавалося б, дуже зручно, однак ця палиця, зазвичай, на дві кінці. Такий лікар завжди може опинитися під ковпаком у правоохоронних органів. Якщо, наприклад, пацієнт вирішить, що лікар запросив занадто багато, то він може звернутися із заявою до поліції. І тоді неприємності лікареві гарантовані. До речі, такі випадки відомі, і це не така вже й рідкість.

У Польщі витрати на медичне обслуговування покриває Національний фонд здоров’я. Він отримує державне фінансування, а також акумулює гроші, які щомісяця перераховують зі своїх доходів працюючі громадяни або роботодавці. Фонд – це ефективний платник, який покриває витрати на ліки та медичні послуги, забезпечуючи рівність для пацієнтів незалежно від рівня їх доходів.

За кожну медичну послугу та медикамент, що підлягають відшкодуванню, у Польщі встановлена єдина ціна, якої дотримуються всі установи охорони здоров’я незалежно від форми власності. Ціна сформована прозоро та є економічно обґрунтованою.
Лікар у Польщі не вимагає з пацієнта грошей, за великим рахунком йому це не треба, адже він отримує гідну винагороду за свою роботу, сплачуючи податки та забезпечуючи тим самим собі гідне життя на пенсії.

І нарешті, «вишенька на торті» – корупція при працевлаштуванні. Не секрет, що в Україні за хлібне місце в стаціонарі треба заплатити. Розмір хабара досягає зовсім абсурдних розмірів. Наприклад, відомий випадок, коли за робоче місце в пологовому будинку головний лікар попросив у здобувача – молодого спеціаліста 45 тис. дол. США.

У Польщі така ситуація абсолютно неприпустима! Жодних проблем із працевлаштуванням тут немає. Головне – скласти іспити, і можна вибрати будь-яку спеціальність на свій смак. Так не чи краще інвестувати в навчання з метою виїзду на роботу лікарем до Польщі, ніж платити за працевлаштування космічну суму? До того ж працювати в системі охорони здоров’я без корупції набагато цікавіше, безпечніше та перспективніше, ніж у корумпованій системі.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...