
Осінній LEK: багато спірних запитань
18 вересня польські лікарі складали черговий LEK – заключний лікарський іспит. Нагадаємо, що результати цього іспиту враховуються під час зарахування лікаря до резидентури. Чим вище бал, тим більше шансів вступити до резидентури. Складати LEK можна неодноразово. Якщо перший раз лікар не склав, може другу спробу здійснити наступного разу через пів року. LEK складається у вересні та лютому, до нього допускаються студенти останнього курсу медуніверситету, лікарі-стажисти на будь-якому етапі стажування, а також лікарі, які пройшли стажування, але не склали цей іспит, або хотіли б поліпшити результат.
Восени 2021 р. іспит складали 7 375 осіб. Це більше, ніж восени 2020 р. (6 329 осіб) і восени 2019 р. (5 692 особи). Найімовірніше, це пов’язане зі збільшенням кількості випускників і тим фактом, що студенти останнього курсу також можуть складати іспит (раніше не було такої можливості). Група тих, що в електронній Системі медичної освіти (CMK) мають статус «студент», становить аж 3 777 осіб. До неї входять студенти останнього курсу й випускники, які розпочнуть післядипломне стажування із жовтня поточного року.
Позитивний результат, тобто більше 56 %, отримали 98 %, що аналогічно попередньому іспиту (весна 2021 р. – 98,3 %). Тут варто згадати про те, що з весни 2021 р. запитання для LEK на 70 % узяті із загальнодоступної бази, а на 30 % – нові. До загальнодоступної бази включені запитання з минулих іспитів, крім дискваліфікованих. Загальнодоступну базу запитань опубліковано на сайті Центру медичних іспитів (CEM), але без відповідей. Їхнє обговорення проходить на різних освітніх платформах за участю експертів, але низка запитань викликає дискусії.
Незважаючи на дискутабельність деяких запитань із загальнодоступної бази, відсоток людей, які отримують на LEK позитивний результат, після оприлюднення бази запитань суттєво збільшився. Раніше близько 20 % лікарів отримували негативний результат, тобто давали менше 56 % правильних відповідей. Тепер відсоток тих, хто не склав, помітно скоротився, і на останніх двох іспитах становить лише 2 %.
На останньому осінньому LEK середній результат становив 161,4 бала, тобто 82,77 %, аналогічно весняному іспиту – 83,7 %. Максимальний результат становив 187 правильних відповідей із 195 запитань. 5 запитань було дискваліфіковано. Дискваліфікації підлягають спірні запитання, це встановлюється в процесі перевірки результатів після відповідних звернень тих, хто складає іспит.
Цього року 2 людини одержали «червону картку», тобто були відсторонені від складання. За правилами, таке відбувається, якщо людина користується шпаргалками або порушує дисципліну. Порушники не зможуть складати іспит навесні – вони будуть допущені до LEK через рік.
За відгуками учасників, багато запитань із бази можна віднести до дискусійних. Так, одна з учасниць написала такий відгук: «У мене склалося враження, що багато запитань, обрані з бази, палко обговорювалися перед іспитом як у контексті правильної відповіді, так і відносно змісту запитання. Наприклад, запитання про ведення пацієнтки в постменопаузі з вагінальною кровотечею та безсимптомною жовчнокам’яною хворобою або патологічним ожирінням як фактором ризику рака».
Запитання не з бази даних також не вражали, особливо в галузі сімейної медицини. Наприклад, було запитання про партнерство з терапевтами та управління якістю. За твердженням учасників, такі запитання дуже далекі від практики й до професійної діяльності не мають відношення. У цілому ж про те, що іспит був недостатньо продуманий, свідчить той факт, що аж 5 запитань були дискваліфіковані. Зазвичай в екзаменаційних тестах таких запитань 1-2, але 5 – це багато.
Що стосується результатів, то найкращі демонструють випускники польських вишів, які закінчили навчання протягом останніх 2 років. Трохи гірше в тих лікарів, які закінчили виш більше 2 років тому. А найнижчий середній показник демонструють випускники закордонних вишів і випускники, які навчалися англійською мовою.