Осінній набір до резидентури: чи вистачить місць на всіх?

Осінній набір до резидентури: чи вистачить місць на всіх?

Осінній набір лікарів на спеціалізоване навчання, уперше проведений за новою загальнодержавною системою, викликає одні запитання, і головне – чи вистачить на всіх бажаючих місць?

За даними, опублікованим МОЗ, в осінньому наборі надано 4 218 резидентських місць, що на 23 місця більше, ніж у попередньому році. Однак збільшення кількості місць не є пропорційним збільшенню кількості лікарів-стажистів. Це пов’язане зі зростаючими лімітами приймання на навчання до медичних вишів. Кількість лікарів, які закінчують стажування в жовтні 2022 р., становить 4 679 осіб, що на 681 більше, ніж у 2021 р. Таким чином, розрив між потенційною кількістю претендентів і кількістю доступних місць досить великий.

Найбільше зниження кількості резидентських місць помітне за трьома напрямками:

  • інфекційні хвороби – 50 місць проти 130 у попередньому наборі;
  • екстрена медицина – 74 місця, у минулому наборі їх було аж на 189 більше;
  • внутрішні хвороби – 352 місця на всю Польщу, що на 125 менше, ніж восени 2021 р.

Також зменшилася кількість місць у геріатричній резидентурі на 24, цього року їх залишилося всього 34.

Чи варто турбуватися про зменшення кількості місць для спеціалізації? У минулі роки саме внутрішні хвороби залишалися вакантними, тому були перетворені в резидентські місця для інших спеціалізацій.

Так, цього року збільшено кількість місць для здобуття спеціалізації з:

  • алергології – до 27, що на 18 більше, ніж у 2021 р.;
  • ортопедії – до 149 по всій Польщі;
  • оториноларингології – 31 місце проти 17 у 2021 р.;
  • ревматології – 31 місце.

401 лікар зможе розпочати спеціалізацію із сімейної медицини, тоді як у 2021 р. резидентських місць за даною спеціальністю налічувалося 313. З дитячої кардіології передбачено 18 місць, що на 10 більше, ніж торік.

Що стосується найпопулярніших серед польських лікарів резидентур, то тут також відзначається збільшення їх кількості. Наприклад, кількість місць в офтальмології становить 37, а в рентгенології доступно аж 73 навчальних місця. З ендокринології надано 22 місця на всю Польщу.

Невизначеність, пов’язана з першим загальнонаціональним набором на навчання за спеціалізацією, тільки висвітила існуючу роками патологію – кількість резидентських місць не відповідає кількості потенційних претендентів. Проблема не тільки в загальній кількості місць, але й у їхньому розподілі за окремими напрямками.

Попит не має нічого спільного із пропозицією – багато пріоритетних для країни резидентур, наприклад, із внутрішніх хвороб або загальної хірургії, залишаються вакантними. З іншого боку, для популярних серед польських лікарів напрямків, таких як дерматологія або ендокринологія, через велику кількість претендентів спостерігається великий конкурс. Наприклад, навесні 2022 р. у Поморському воєводстві за спеціалізацію з дерматології змагалися 25 осіб на 1 навчальне місце.

Звичайно, не всі лікарі захочуть вступати до резидентури відразу після стажування. Хтось вирішить залишитися в первинній ланці, де можна й без спеціалізації добре заробити, а хтось піде на спеціалізацію в режимі нерезидента.

Для багатьох молодих медиків робота в амбулаторії сімейного типу – це перші кроки в професії в очікуванні початку навчання за спеціалізацією, а найчастіше й реальний варіант замість резидентури. Однак це рішення не для всіх. Робота лікаря первинної медико-санітарної допомоги має свою специфіку, яка може не підійти лікарям, зацікавленим у типовій лікарняній роботі.

Спеціалізація в режимі нерезидента – це робота на умовах роботодавця, який може запропонувати місце в тому відділенні, де відзначається найбільший дефіцит персоналу.

Чи спростить набір на основі нових правил одержання бажаного резидентського місця? Про це ми дізнаємося тільки тоді, коли з’являться перші списки лікарів, прийнятих до резидентури. Наразі загальнонаціональний набір на спеціалізації — це одне велике невідоме.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши