Післядипломне стажування лікарів у Польщі, можливо, буде добровільним

Післядипломне стажування лікарів у Польщі, можливо, буде добровільним

Система післядипломної медичної освіти в Польщі передбачає обов’язкове післядипломне стажування, під час або після якого лікар повинен скласти підсумковий лікарський іспит. Після виконання цих двох умов він одержує право на лікарську діяльність і може працювати як лікар без спеціалізації в первинній ланці або вступити до резидентури, щоб здобути спеціалізацію.

Післядипломне стажування давно привертає увагу МОЗ. Первісно міністерство запропонувало змінити програму післядипломного стажування, але потім цю ідею відклали. У 2021 р. ректори деяких польських медичних вишів виступили з ініціативою скасувати післядипломне стажування. Ця ініціатива викликала великий резонанс у медичній спільноті, але знайшла підтримку в МОЗ.

Для розроблення відповідних законодавчих рішень була створена спеціальна комісія, яка в остаточному підсумку дійшла висновку, що стажування має бути добровільним.

Дата набуття чинності нових рішень спочатку була запланована на 2022 р., але її було перенесено на рік. Очікується, що реформа післядипломного стажування розпочнеться з 1 січня 2023 р., якщо, звичайно, МОЗ до цього часу запропонує конкретний план.

Чого ж очікувати майбутнім стажистам? Завдання МОЗ в умовах гострого кадрового дефіциту – якнайшвидше підготувати лікарів-спеціалістів і допустити їх до самостійної роботи в лікарнях. Для цього планується дозволити польським студентам працювати в лікарнях уже з першого курсу. Вигоду від такого рішення повинні відчути як організації охорони здоров’я, які отримають нового працівника, так і студенти, які крім заробітної плати здобудуть практичні навички й досвід.

Оскільки повна ліквідація післядипломного стажування викликала невдоволення лікарів і студентів, МОЗ почав шукати компроміс, і наразі на порядку денному пропозиція зробити його добровільним. Іншими словами, міністерство пропонує дати вибір випускникам медичних вишів – працювати відразу за професією з повною ліцензією або набувати практичних навичок із меншою відповідальністю протягом року післядипломного стажування.

Це означає, що щороку до лікарень буде спрямовуватися різний контингент лікарів, і з роками диспропорція буде збільшуватися. У МОЗ, однак, запевняють, що останній рік навчання повинен бути «максимально практичним» і якоюсь мірою замінити стажування. Тільки чиновники забувають, що викладацький склад не розшириться чарівним способом відразу.

Це не перший випадок, коли сенс післядипломного стажування ставиться під сумнів. У 2011 р. МОЗ Польщі прийняв рішення про скасування післядипломного стажування, а через 5 років воно було відновлене. Хоча ця ідея не пройшла перевірку в минулому, вона розглядається й донині.

Над вищезгаданими змінами працює комісія з розроблення пропозицій щодо зміни стандартів післядипломної освіти лікарів і стоматологів. Остаточне рішення повинне з’явитися в найближчі місяці.

Що обіцяє ініціатива про добровільне стажування для лікарів-іноземців? Варто визнати, що для лікарів з-за східних кордонів Польщі таке рішення є дуже привабливим. На сьогодні в Польщі діє спрощена процедура працевлаштування лікарів, які здобули освіту за межами ЄС. Багато з лікарів тривалий час працювали за спеціальністю на батьківщині, і для них 13 місяців післядипломного стажування – це втрата часу.

Якщо післядипломне стажування буде добровільним, то лікарі з великим досвідом роботи зможуть відразу після підтвердження диплома та складання мовного іспиту одержати повну ліцензію, почати працювати й займатися підтвердженням спеціалізації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши