Система лікарських спеціалізацій у Польщі: краще зробити правильний вибір відразу

Система лікарських спеціалізацій у Польщі: краще зробити правильний вибір відразу

Здобуття лікарем спеціалізації в Польщі має низку важливих нюансів, про які ми вам розповімо в цій публікації.

Наразі Міністерством охорони здоров’я Польщі затверджено список із 77 лікарських спеціальностей. Система спеціалізації складається з модулів. Деякі зі спеціалізацій представлені як єдиний модуль, а деякі поділені на базовий і спеціалізований модулі.

Базові модулі передбачають здобуття таких спеціалізацій:

 • загальна хірургія;
 • внутрішні хвороби;
 • отоларингологія;
 • патоморфологія;
 • педіатрія.

Базовий модуль може бути загальним для декількох спеціалізацій. Наприклад, завершення базового модуля в галузі загальної хірургії (триває 2 роки) дає вам право перейти на спеціалізований модуль у галузі:

 • дитяча хірургія (наступні 4 роки);
 • торакальна хірургія (наступні 4 роки);
 • судинна хірургія (наступні 4 роки);
 • загальна хірургія (наступні 4 роки);
 • онкологічна хірургія (найближчі 4 роки);
 • пластична хірургія (наступні 4 роки).

У вигляді єдиного модуля представлені такі спеціалізації, як: анестезіологія та реанімація, щелепно-лицева хірургія, інфекційні захворювання, дерматологія та венерологія, лабораторна діагностика, неврологія, у тому числі дитяча, ортопедія, окулістика, акушерство та гінекологія і т. д.

Єдині модулі розраховані на строк від 4 до 6 років. Базові модулі зі спеціалізованими модулями – від 4 до 7-10 років (найтриваліша спеціалізація – клінічна трансплантація). У деяких випадках необхідно спочатку здобути одну зі спеціалізацій, щоб мати можливість приступити до спеціалізованого модуля. Наприклад, завершена спеціалізація в галузі акушерства та гінекології дає вам право розпочати спеціалізований модуль із гінекологічної та репродуктивної ендокринології або гінекологічної онкології.

У ході резидентури можна двічі змінити спеціалізацію. Перший раз – протягом перших 12 місяців роботи без пояснення причин. Цю опцію можна використати тільки один раз. Другий раз після завершення базового модуля. У цьому випадку лікар, який обрав певний спеціалізований модуль, може перейти на іншу спеціалізацію, але з тим самим базовим модулем.

Наприклад, лікар обрав спеціалізований модуль з алергології після завершення 3-річного базового модуля із внутрішньої медицини. Він може змінити спеціалізацію на ангіологію, яка має той самий базовий модуль, але для цього необхідно взяти участь у конкурсі резидентів, які бажають здобути спеціалізацію з ангіології. У конкурсі в першу чергу враховують результати модульного іспиту, який можна скласти після базового модуля, а також наявність наукових публікацій.

Ще один цікавий момент – модульний іспит (PEM). Складати його не обов’язково, якщо лікар не має наміру в ході резидентури змінювати спеціалізацію. Достатньо в кінці спеціалізації скласти Державний спеціалізований іспит (PES). Але якщо лікар має намір змінити спеціалізацію, то доведеться скласти PEM і подати його результати на конкурс. Крім того, після складання PEM базова ставка лікаря повинна збільшитися мінімум на 10 %, також розширюються його повноваження.

Також у Польщі існує можливість здобуття декількох спеціалізацій. Правда, здобуття другої спеціалізації за наявності першої можливе тільки в так званих умовах нерезидентських. Це означає, що МОЗ не буде фінансувати це навчання, і всі витрати бере на себе клініка або лікар.

Раніше лікар міг здобути другу спеціальність на умовах волонтаріату. Такий лікар брав чергування за своєю першою спеціальністю та підробляв в інших місцях. Але в клініці, де він проходив другу резидентуру, йому не платили. З 2020 р. у Польщі заборонили волонтаріат для лікарів. У результаті багато лікарень відмовилися від лікарів, які здобували другу спеціалізацію на умовах волонтаріату. Сталося так, що лікарі втратили час на волонтаріаті, а бажану спеціальність так і не здобули.

Наразі йдуть дискусії про те, як виправити ситуацію й надати лікарям можливість здобувати декілька спеціальностей. Одне з рішень передбачає можливість фінансування навчання за рахунок стипендії, яку зможуть платити воєводство, лікарня або лікар сам, якщо він є приватним підприємцем.

Про те, як лікареві відкрити приватну медичну практику, ми докладно розповідали в одній із наших попередніх публікацій. На користь того, що це нескладно, свідчить той факт, що практично всі польські лікарі зареєстровані в регіональних лікарських палатах як приватні підприємці. Це дає їм можливість не тільки відкрити свій кабінет, але й працювати в декількох медичних установах на підставі цивільно-правового договору. При цьому він самостійно сплачує всі податки.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

  Подпишись на новости медицины Польши