
Цифрова революція в польській охороні здоров’я
Якщо ви – лікар або стоматолог і готуєтеся до переїзду до Польщі з метою побудови своєї кар’єри в цій країні або принаймні замислюєтеся над цією темою, то повинні знати про цифрову революцію в польській охороні здоров’я.
Нагадаємо, що дотепер польські лікарі працювали тільки в локальних медичних інформаційних системах (МІС). Причому кожна лікарня використовує свою МІС. А з 1 липня 2021 р. медичні установи, а також лікарі та стоматологи повинні повідомляти про медичні події в єдиній Медичній інформаційній системі (Systemа Informacji Medycznej – SIM) на електронній платформі для збирання, аналізу та обміну цифровою інформацією про медичні події – P1.
Це означає, що інформацію про кожний візит пацієнта до центру первинної медико-санітарної допомоги, телеконсультацію, госпіталізацію, вакцинацію, профілактичні послуги і т. д. слід документувати на платформі Р1. Крім того, відкрито обмін даними між SIM, Центральним реєстром одержувачів медичних послуг і Центральним реєстром медичних працівників.
Що входить у поняття електронні медичні документи? Це поняття охоплює таку інформацію:
- інформація у випадку відмови в госпіталізації – про діагноз, результати проведених аналізів, причину відмови в госпіталізації, надані медичні послуги та будь-які рекомендації;
- інформація для лікаря, який направляє пацієнта до спеціалізованої клініки або на стаціонарне лікування, про діагноз, метод лікування, прогноз, прописані ліки, харчові продукти для певних харчових цілей і медичні пристрої, включаючи період їх використання та дозування, а також заплановані контрольні відвідування;
- інформаційна карта про лікування в лікарні;
- результати діагностичних тестів, крім лабораторних;
- результати лабораторних досліджень з описом;
- рецепти;
- направлення;
- замовлення на закупівлю продуктів харчування для певних харчових цілей і медичні пристрої, замовлення на ремонт медичних пристроїв (згідно із законом про відшкодування);
- карти вакцинації.
З 1 липня вся ця інформація буде доступна у всіх медичних установах Польщі, незалежно від того, де лікується пацієнт. Але є й проблеми. Далеко не всі медичні установи готові до цифрової революції. Зокрема, не вистачає фінансів для закупівлі обладнання та програмного забезпечення, що відповідає вимогам Міністерства.
Крім того, насущною проблемою є потреба в підготовці медичного персоналу правильно працювати з Р1. Багато лікарів зазнають труднощів під час роботи з оргтехнікою, а робота із платформою передбачає активну роботу, наприклад, зі сканерами – багато паперових документів, такі як результати лабораторних аналізів, направлення і т. д., доведеться сканувати, щоб внести їх до SIM.
Хто виграє, а хто може програти від цієї революції?
Оцифрування медичних записів, безсумнівно, є проривом у польській системі охорони здоров’я. Це забезпечить цілодобовий доступ до медичних даних як для медичних працівників, так і для пацієнтів. Адміністративні та правові бар’єри для доступу до даних будуть усунуті, що забезпечить повне розуміння історії хвороби пацієнта. У результаті покращиться координація лікувального процесу, а отже, і якість послуг. Професійне середовище також виграє, оскільки кількість паперової документації значно зменшиться.
Однак у цій бочці меду є й ложка дьогтю. Доступ до даних пацієнта буде наданий лікарям, які працюють у лікарнях або спеціалізованих клініках, тільки після одержання згоди пацієнта через обліковий запис пацієнта (IKP). Це може створити істотний бар’єр для доступу до даних. Для літніх пацієнтів використання облікового запису – часто важке, навіть непосильне завдання.
Одним словом, прогрес у польській охороні здоров’я неминучий, але необхідна гнучкість у разі впровадження інновацій, щоб пережити цей процес без істотних втрат.