
Нострифікація медичного диплома: університет у Білостоці прийматиме документи з 23 серпня по 3 вересня
На сайті медичного університету в Білостоці з’явилося оголошення про приймання документів для складання нострифікаційного іспиту, який відбудеться восени поточного року. Документи можна буде подавати з понеділка по п’ятницю 23 серпня – 3 вересня з 8.00 до 14.00.
Кандидат зобов’язаний сплатити мито за процедуру нострифікації протягом 14 днів від дня подання документів. Плата становить 3 205 зл. Підтвердження оплати слід надіслати у відсканованому вигляді на адресу електронної пошти або ксерокопію поштою на адресу деканату.
Нагадаємо, що для допуску до нострифікації необхідно подати до університету такі документи:
- заяву (шаблон заяви доступний на сайті університету);
- диплом (з додатком) і його присяжний переклад;
- сертифікат про акредитацію вишу, який видав вам диплом;
- у випадку зміни прізвища ксерокопію свідоцтва про шлюб та її переклад.
Як відомо, із цього року в Польщі можна підтвердити диплом не тільки шляхом нострифікації, але й через складання верифікаційного іспиту (LEW/LDEW). Його приймає Центр медичних іспитів у Лодзі. Верифікаційний іспит коштує набагато дешевше, ніж нострифікація, – 700 зл. Пакет документів приблизно такий самий, як і для нострифікації.
Верифікація та нострифікація диплома – це дві незалежні процедури, які дозволяють здобувачеві отримати ліцензію на лікарську діяльність у Польщі. Однак нострифікація дає більше можливостей – крім права на медичну практику, лікар, який отримав нострифікацію, може займатися науковою діяльністю (навчатися в аспірантурі, захищати науковий ступінь і т. д.) і викладати, у тому числі на курсах і в поліцеальній школі.
Верифікація таких широких можливостей не дає. Але найчастіше наші лікарі переїжджають із метою працювати за спеціальністю, тому верифікація – цілком підходящий варіант для лікарів, які не збираються робити кар’єру в науці або займатися викладацькою діяльністю.
Багатьох лікарів цікавить запитання – чи дає верифікація право на роботу за межами Польщі, як нострифікація? Ознайомившись із нормативною базою, ми дійшли такого висновку: лікарі, які отримали свідоцтво про успішне складання LEW/LDEW, мають таке саме право на роботу в інших країнах ЄС, як і лікарі, які отримали нострифікацію.
Питання визнання професійної кваліфікації в країнах ЄС регулюються Директивою 2005/36/ЄС. Згідно з даною Директивою лікарям, які здобули вищу освіту в третіх країнах, тобто країнах, які не входять до ЄС, для роботи за професією серед іншого необхідно мати свідоцтво, що підтверджує визнання кваліфікації в одній із держав – членів ЄС.
Таке свідоцтво лікар може отримати як у медичному університеті після успішного складання нострифікаційного іспиту, так і в Центрі медичних іспитів після успішного складання LEW/LDEW. У будь-якому разі в Законі Польщі про професії лікаря та стоматолога прямо зазначено, що позитивний результат LEW/LDEW свідчить про те, що рівень освіти здобувача відповідає мінімальним вимогам, прийнятим у ЄС.
Лікар, який здобув вищу медичну освіту в країні, яка не є членом ЄС, та підтвердив його в одній із країн ЄС, повинен відпрацювати в цій країні за фахом три роки, після чого він отримує право продовжити свою кар’єру в будь-якій іншій країні ЄС. Правда, ще знадобиться скласти мовний іспит, але підтверджувати диплом більше немає необхідності.